Вирален текст што треба да го прочитаат сите кои мислат дека пандемијата им ги уништи животите

11 ноември, 2020
book-41396481920-830x0

Секоја пандемија е повеќе од сериозна и одзема животи, но оваа е малку поинаква

Интересен текст од непознат автор стана вирален на социјалните мрежи и најдобро објасни зошто не треба да паѓаме во депресија поради една изгубена година, дури и ако трае пандемијата на коронавирусот.

Замислете дека сте родени во 1900 година. Првата светска војна започнува во вашите тинејџерски години и завршува исто така кога наполнивте 18 години.

Само што почнувате да живеете со полни гради, а потоа веднаш започнува пандемијата на шпански грип, која убива 50 милиони луѓе. И го преживеавте тоа! Сега имате 20 години.

Но, само девет години подоцна, започнува Големата депресија, економска криза што доведува до голема сиромаштија и глад низ целиот Свет.

На возраст од 33 години, нацистите дојдоа на власт. Ќе наполниш 39 години кога започнува Втората светска војна и завршува кога ќе наполниш 45 години.

На 52-годишна возраст започнува војната во Кореја, а кога ќе наполниш 64 години, започнува војната во Виетнам, која завршува на твоја 75-годишна возраст.

Едно дете родено 1985 година смета дека неговите баби и дедовци немаат претстава колку е тежок животот, честопати не мислејќи дека преживеале сѐ горенаведено.

Дете кое е родено во 1995 година и сега има 25 години смета дека е „крајот на светот“ затоа што чекал достава од Амазон повеќе од 3 месеци во споредба со 3 дена што биле потребни пред пандемијата; Тој исто така смета дека е вистинска катастрофа доколку има помалку од 15 лајка под фотографијата на Facebook или Instagram.

Колку и да е невообичаена и тешка оваа година, сепак имаме многу повеќе отколку што навистина ни треба.

Луѓето секогаш ќе се жалат на сè, тоа е едноставно во нашата природа. И иако имаат струја, телефони, храна, топла вода и покрив над главите.

Запомнете дека ништо од тоа не постоеше порано, но човештвото преживеа многу полоши услови за живот и никогаш не ја изгуби вербата во подобро утре.

Можеби е време да бидете помалку себични и да престанете да се жалите толку многу.

Зарем не?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi