Внимание! Никогаш не ги купувајте овие 4 производи преку Интернет!

11 октомври, 2020
befunky-collag-2

Ако сте од оние кои купуваат најмногу преку Интернет, а денес ги има сѐ повеќе, внимавајте на овие четири работи бидејќи не само што честопати не се контролираат – тие навистина можат да го загрозат вашето здравје

Луѓето кои ви продаваат одредени производи преку Интернет, не размислуваат за вашето здравје, туку сакаат само пари. А со алчност доаѓа измама “, вели Џозефин Длугополски-Гач, професор по интерна медицина и педијатрија на колеџот Лојола.

Иако генерално треба да бидете претпазливи, што и да купите преку Интернет, купувањето на некои од овие производи може да ве доведе до големи неволји.

1. Некои лекови кои се добиваат со рецепт

Ако некако можете да стигнете до лекови што инаку може да се добијат исклучиво преку рецепт, знајте дека треба да ги заобиколите. Покрај тоа, во САД, дури и би можеле да завршите во затвор за тоа. И не само што би земале нешто што вашиот лекар не може да го препише, туку никогаш не можете да бидете сигурни дека не е лажен лек што може да содржи опасни состојки.

Неодамна беше откриено дека еден лек против грип кој циркулира на Интернет нема никаква врска со лекување на грип, но за среќа тоа беше безопасна комбинација.

2. Додатоци во исхраната за слабеење

Никогаш не знаете што ќе добиете ако купите вакво нешто преку Интернет. Администрацијата за храна и лекови на САД откри за време на својата анализа дека додатоците во исхраната, дури и билни, содржат скриени и небезбедни состојки. Многу од овие додатоци дури и не ги добиле потребните дозволи за продажба, иако тие тврдат поинаку.

– Честопати овие апчиња за слабеење се само стимуланси. Тие содржат многу кофеин, што ги прави небезбедни за употреба, особено ако имате какви било проблеми со срцето – вели д-р Длугополски-Гач. Значи, ако планирате да побарате помош за слабеење, не заборавајте да го прашате вашиот лекар што мисли за одредени додатоци во исхраната пред да ги купите.

3. Издоено млеко

Сите знаеме дека мајчиното млеко е најдобро за бебето, но што е со ситуациите кога доењето е невозможно? Продажбата на експресно млеко неодамна започна и покрај бројните предупредувања, се повеќе луѓе го купуваат за своите деца. Но, тоа е индустрија која сè уште не е регулирана, што значи дека млекото може да содржи вируси (како хепатитис и ХИВ), бактерии (ако не се чува правилно), алкохол, разни лекови и наркотици.

И најновото истражување, објавено во списанието „Pediatrics“, открило дека 10 проценти од тестираните 102 примероци откриле кравјо млеко, што може да предизвика сериозни алергиски реакции кај новороденчињата.

– Ако можете да доите – прекрасно е, но ако не можете, формулата е прва следна најдобра работа – забележува д-р Длугополски-Гач и додава: „Не вреди да се ризикува да се купи млеко од странец преку Интернет“

4. Хормони

Ако се приближувате кон менопауза, може да бидете во искушение да пробате разни терапии за замена на хормони, креми или чаеви кои се нудат на Интернет.

– Некои жени сакаат брзо решение за враќање на либидото. Имам пациенти кои сами донеле свои палети на хормони. На крајот, тие земаат толку многу хормони што имаат страшни несакани ефекти, како што се зголемен раст на влакна, продлабочен глас и проблеми со бес – вели гинекологот Дијана Битнер.

Многу од овие производи не се ефикасни или безбедни, а содржат различни количини на активни состојки, пишува Yahoo. Истата работа важи и за купување соја.

– Жените ќе купат еден тон соја преку Интернет и велат дека се чувствуваат подобро поради тоа, па затоа ќе купуваат се повеќе и повеќе – објаснува д-р Битнер. Но, само 30 проценти од женското тело всушност може да користи соја за да ги ублажи симптомите на менопаузата, така што во суштина ќе фрлате пари. За каков било третман со хормони, дури и ако тие се етикетирани како од природно потекло, консултирајте се со лекар.