ВНИМАВАЈТЕ: Дете ослепело поради оваа храна која ја конзумирате секојдневно!

9 октомври, 2020
342802_baby-1399332-1920_f

Австралиецот Сјан Мур, кога имал 14 години, скоро ослепел бидејќи јадел само пилешко, пржени компири, леб и пиел само газиран сок од течноста. Родителите на Сјан гледаа емисија на телевизија за луѓе кои го губеа видот, исто како и нивниот син. Тие купија авионски билети и се упатија кон Сиднеј да ја видат офталмологот Стефани Вотсон. – Бевме преплашени дека нашиот син ќе го изгуби видот. Ситуацијата се влошуваше – рекоа родителите.


По прегледот, лекарот открил дека на Сјан му недостасува витамин А. Се покажало дека момчето од петгодишна возраст јадело само пилешко, помфрит, леб и газирани сокови, а диетата е главниот „виновник“ за губење на видот.

По преземањето на пропишаната доза на витамин А дневно, состојбата на Сјан значително се подобри. И додека видот на десното око целосно се врати, левото око беше трајно оштетено. Денес, Сјан јаде здраво, игра фудбал и ужива да се дружи со пријателите.