ВОНБРАЧНИОТ НАТАЛИТЕТ е тренд на 21 век, а ЖНИТЕ се одлучуваат да го сторат тоа од ЕДНОСТАВНА ПРИЧИНА

7 ноември, 2020
8f4d9a12cbf036daed4044bd722b8b3b963de000

Се повеќе девојки најпрво одлучуваат за кариера, па потоа семејство и тоа е причината за растечкиот број разводи.

Мажите доминираат во светската поделба на трудот, центрите на моќ, финансиите, политиките… Во последниве години, многу се зборуваше за родова еднаквост во политиката, но дали таа за првпат се воспостави во секојдневниот живот?

– Поважното прашање е до каде ќе нѐ доведе дисбалансот на планетата во поделбата на храна и вода, работа и компензација за таа работа, постоење на вистинска и суштинска шанса за сите луѓе без оглед на пол, нација, религија. Жените на позициите се пореални, похумани и со пацифистички карактер, потребни на јавната сцена – вели Радмила Пеција Урошевиќ, социолог.

Во последниве децении бележиме растечки тренд на вонбрачни раѓања во нашиот регион, што е еден вид феномен на времето во кое живееме. Жените се повеќе се одрекуваат од наследството на бракот, раѓаат и растат деца сами.

Девојките сè повеќе се одлучуваат прво за кариера, а дури во подоцнежните триесетти за потомство и семејство.

– Кога некој ќе одлучи за брак на 35-годишна возраст, потешко се прилагодува и е помалку толерантен во однос на разликите, навиките и потребите на својот партнер, отколку личност која тоа го прави на 25-годишна возраст, без оглед на полот. Денес на младите луѓе сè повеќе им недостасува толеранција, подготвеност за емоционални инвестиции и лично одрекување заради заеднички напредок и успех, што им го отежнува одлучувањето за брак, а оние што се во брак полесно се разведуваат – вели Радмила.

Радмила вели дека припаѓа на генерацијата која верува во силата и моќта на семејството. Живеам според моделот на мојата баба, Отилија / Јелица, мајката на татко ми, родена во Пешта, која заврши на граѓанско училиште за девојчиња на почетокот на 20 век. Иако долго време живееше како вдовица од скромна пензија, кога ќе пристигнеше, најпрво ќе ја нахранеше душата, ќе купеше книга или материјал за фустан.

– Од неа научив лекција дека образованието е важно за жената и за дел од себе што е само наше. Таа рече: „Кога ќе се стемни – нема да се раздени, затоа што тогаш се занимаваме со работи што нè исполнуваат, а за кои немавме време во текот на денот“ – заклучува Радмила.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi