За време на својот одмор на езерото, УСПЕА ДА ГО ФОТОГРАФИРА ЧУДОВИШТЕТО кое со векови ја разгорува фантазијата на жителите? Може ли некој да го објасни ОВА (ФОТО)

1 декември, 2020
0_nessie

Легендата се пренесува од генерација на генерација.

Еден турист тврди дека го забележал легендарното чудовиште од Лох Нес додека бил на одмор со пријателите. Ова е исто така седми пат како мистериозно суштество е забележано оваа година, или поточно, седми пат некој мисли дека го забележал.

Г-дин Ван-Шурбек фотографираше мрачен предмет во далечината, кој се наоѓаше во близина на „Поинт Клер“ во 14 часот и 22 минути, на 29 август (сабота), а неговата фотографија беше прифатена во Службениот регистар на Лох Нес.

На почетокот на оваа година, пожарникарот Рос Мекаули го сними шестото – и едно од „класичното“ гледање на чудовиштето во Лох Нес.

Мекаули живееше цел живот во близина на Лох Нес и не веруваше во Нес. Но, тој – и неговите колеги пожарникари – беа збунети од суштеството долго 12 метри, кое Рос го фотографираше со неговиот мобилен телефон.

– Имаше неколку кајакари, но 100 метри пред нив имаше нешто под површината. Отпрвин помислив дека е голема карпа под вода и само продолжив да возам. Тогаш помислив дека никогаш порано немало карпа, па љубопитноста ме надвладеа. Се свртев и се паркирав. Објектот се шремести и сега беше надвор во средина на езерото. Кајакарите заостануваа многу повеќе. Суштеството мораше да оди 400 јарди во минута – и против ветрот. Почнав да го гледам пет минути. Немаше долг врат, глава, само грпка. Јас би рекол дека беше долго 12 стапки и широко 4 стапки. Беше светло сиво и мина под вода, а потоа исчезна. Живеам целиот мој живот во областа и сум рибар, кој помина стотици часови на езерото. Но, никогаш порано не сум видел такво нешто. Дали верував во Нес? По ѓаволите не! Ако некој можеше да ми објасни што видов, тоа ќе биде одлично, но јас едноставно не можам да објаснам. Никогаш не помислував дека ќе бидам од оние кои ќе го видат Нес. Отпрвин молчев, а потоа им покажав (слики) на моите колеги пожарникари – рече Рос.

Минатата година, во септември, беше направена уште една интересна фотографија која ја запали фантазијата на многумина и привлече големо внимание, а која се смета за една од најдобрите наводни фотографии на ова чудовиште досега направена. Снимено е од туристот Стив Чалис од Саутемптон, кој само за време на изолацијата поради пандемијата на корона вирусот сфати каква сцена забележал. Тој го фотографирал суштеството од брегот спроти замокот Уркухарт на брегот на Лох Нес, кога бил на одмор во Шкотска. Стив рече дека видел бранови во водата и претпоставил дека станува збор за голема риба за која проценува дека е долга осум метри.

– Според мене (а не сум експерт) мислам дека тоа е голема риба што дојде кај Лох од морето. Што се однесува до мене лично, мислам дека тоа е сом или нешто слично, но големо. Некој рече дека можеби е есетра. Тој е многу голем затоа што делот што можеше да се види мора да беше долг најмалку 8 стапки и кој знае колку е под површината. Водата во Лох Нес е многу темна, па затоа е тешко да се разбере – рече Стив.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi