10 причини зошто мажот не може да го преболи разводот: Додека жената ја носи болката и продолжува, мажот пропаѓа!

16 декември, 2020
208681_shutterstock-1123392365_ls


Бидејќи жените се поемотивни и почувствителни, се смета и дека е потешко да се издржи разводот. Сепак, спротивното е точно. Имено, на мажите им е многу потешко да се справат со оваа фаза од животот.
Според Светската здравствена организација, депресијата е многу почеста кај мажите отколку кај жените. Разводот е стресен и за мажите и за жените, а во овој текст ви донесуваме приказни и примери зошто овој период од животот бил тежок за мажите.

Еве зошто разводот е потежок за мажите:

  1. Фактор на изненадување:

Иако постојат јасни индикации дека има проблем во бракот, разводот за мажот може да биде како „гром од ведро небо“.

Мажот веројатно е склон да мисли дека работите можат да се поправат. Иако жената му кажала на својот сопруг дека не е задоволна од него многу, многу пати, мажот сепак не ги доживеал нејзините зборови како алармни ѕвона. Тој мисли дека жената го рекла тоа затоа што сака да се жали, и да му префрлува. Тој бил сигурен дека сè е во ред. Кога жената ќе види дека пропаѓаат нејзините обиди да му го укаже проблемот на нејзиниот сопруг, таа бара развод. И таа внимателно ја донесува таа одлука, бидејќи на крајот на краиштата, таа се обидувала да му ги посочи проблемите, а тој не решил ништо. Сега мажот одеднаш е во шок. Во рацете држи документи за развод и не може да им верува на своите очи. Од каде тоа сега? Сепак, жената го нема тоа чувство на шок и ненадеен настан, бидејќи се подготвила психички и сега знае што ќе прави понатаму со себе и својот живот.

  1. Мажот не знае да тагува

Разводот е удар, тага, загуба. А, тоа значи дека е потребно време да се жалиме за таа загуба. Потребно е време да бидете тажни, да плачете, да разговарате со најблиските. Мажите не плачат. Процесот на жалење може да резултира во преоптоварување, наместо искрен разговор со пријателите за тоа како се чувствува една личност во тие моменти.

Мажите често не знаат со кого можат да разговараат за болката што ја чуствуваат…

  1. Мажот по разводот често е одделен од своите деца

Застрашувачки е кога родителите се одделени од своите деца. Кога можете да се сретнете со нив само во одредени периоди и под одредени услови. Нема начин да бидете со нив секој ден, да ги гледате како растат, да ги споделувате своите радости и таги – и само тоа може да биде застрашувачко!

  1. Мажот го губи својот идентитет

Тој веќе не го знае одговорот на прашањето: Кој сум јас? Ако пред разводот тој бил глава на семејството и сопруг, што е сега? На мажите им е тешко да се „присилат“ на брак, за статусот на сопруг, а уште потешко им е кога ќе останат без него.

  1. Мажите брзаат да започнат нови врски

Во желба да си докаже на себе си дека е вреден, мажот брзо ќе наиде на друг брак или врска. Наместо да чека да се смири по разводот, тој ги затвора очите и „скока“. И за повеќето мажи, ова е поголем проблем.

  1. Стресот после разводот влијае на сите области на животот

Чувството на вина, незадоволство и загуба го отежнува човекот да се концентрира на работата. Тешко му е да прави бизнис, да заработува… Затоа повеќето мажи честопати ја губат работата веднаш по разводот.

  1. Мажот не може да замисли како да живее понатаму

Мажите немаат висока флексибилност и способност брзо да се прилагодат на промените, за разлика од жените. Тие ќе создадат црна слика за ситуацијата за себе: Готово е, ова е крајот. И ќе му треба долго време на мажот да сфати по кој пат да тргне понатаму.

  1. Товар на финансиски обврски

Непријатно и тешко е за мажот да и даде пари на жена која веќе не е негова. И дури и ако тие пари се да ги издржуваат неговите деца, не му е лесно. Кога беше оженет, парите што ги даваше беа за нега, внимание, чинија супа, и сега не ја гледа поентата.

  1. Влошување на здравјето

Мажот цвета во семејство, додека во самотија тој пропаѓа. Бидејќи сопругата (мајка и сопруга) го следи здравјето на целото семејство. Готви ручек, мие садови, мие алишта, пегла, го охрабрува својот маж да јаде правилно, да вежба, да оди и сл. Мажот обрнува внимание на своето здравје само кога е многу лошо, а пред тоа не.

  1. Тешко е за мажот да побара помош

Тој повеќе би сакал да тагува сам, туширајќи ја болката со силен пијалок, отколку да се обрати кај психолог или пријатели на разговор. Никогаш нема да каже на никого колку го повреди разводот и колку се сомнева во себе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi