12 најпаметни совети што некогаш ќе ги чуете!

22 јули, 2020
pamet

Ви пренесуваме неколку извадоци од книгата „За себе“ на Маркус Аурелиус и се надеваме дека ова ќе ви помогне да се борите против неправдата во светот

1. Имате моќ над вашиот ум, а не над надворешни настани. Разберете го тоа и ќе добиете сила.

2. Среќата во вашиот живот зависи од квалитетот на вашите мисли.

3. Честопати се прашував како тоа секоја личност се сака повеќе од другите, но сепак го цени своето мислење за себе помалку од мислењето на другите.

4. Кога и да ве обвини некој, ве мрази и ве критикува, посегнете по неговата душа, влезете внатре и ќе видите каков човек е тој. Ќе сфатите дека нема потреба да се грижите за тоа што мисли за вас.

5. Колку време заштедува тој што не обрнува внимание на она што го кажуваат, прават или размислуваат неговите соседи, и се грижи само за тоа како постапува.

6. Никогаш не дозволувајте иднината да ве мачи. Доколку е потребно, ќе ја запознаете со истото оружје на разумот со кое се соочувате денес со сегашноста.

7. Отфрлете го чувството на траума и траума ќе замине самостојно.

8. Најдобрата одмазда е да не се биде како непријател.

9. Кога и да започнете да критикувате некого, само запрашајте се: Дали има нешто во мене што би можел да го критикувам?

10. Прифатете се што ви се случува. Убедете се дека токму тоа ви требаше.

11. Не трошете го она што ви останува во животот да размислувате за соседите, освен ако тоа не е од заемна корист. Ако се прашувате што мисли и размислува некоја личност – тоа ве спречува да се посветите на убави нешта.

12. Оној што постапува злобно, неправедно – прави зло против себе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi