Чуден остров: Место полно со гас што ве тера да се смеете до солзи, но и да ги исплаши научниците

10 јули, 2020
Naslovna

Екстремните температури и непријателската околина се дел од секојдневниот живот за многу научници, но никој не може да ги подготви за некои ситуации. Но, изненадувања доведуваат до откритието, исто како што се случи во Јужна Џорџија, британски прекуокеански регион во Јужниот Атлантик, каде тим од експерти ги истражуваше кралските пингвини и нивното влијание врз животната средина. Глечерите што се повлекоа од островот пингвин направија повеќе простор, така што нивниот број во меѓувреме се зголеми на околу 300.000.

Со бројот на нови младенчиња, се зголеми количината на измет, како и количината на стакленички гасови што излегуваат од нив, што влијае на топењето на мразот.

Покрај околината, гасовите директно влијаат врз луѓето. Откако со часови проучувале сиромашни примероци во Јужна Џорџија, научниците од Данска и Кина забележале дека имаат се повеќе главоболки и вртоглавица, а потоа почнале да се чувствуваат дрогирани. Причината за ова е азотен оксид, познат и како смешковци или смеење, безбоен гас со сладок мирис, кој делува на нервниот систем и ако вдишете во мали количини предизвикува смеа.

Азотен оксид некогаш се користел како анестетик (благ наркотик) во мешавина со кислород. Дури и денес, тој се користи во неразвиените земји за помали и полесни операции. Ако се вдишува во големи количини, тоа предизвикува спиење, но исто така и опасни состојби како што се кома.

Кинг-пингвините јадат многу риби и планктони кои се богати со азот, но самите нивниот измет не го содржат тоа. Само во комбинација со микроби од почвата, гасот станува штетен за луѓето и околината – па дури и 300 пати повеќе од јаглерод диоксид. Истражувањата покажуваат дека пингвините во Јужна Џорџија не прават глобално оштетување, но со нивниот број ќе се зголеми и количината на штетен гас.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi