Ова е најдобро да го направите на 31ви декември пред полноќ! 4 добри причини да ги послушате советите на лекарите!

30 декември, 2020
par

Ако претходно не сте размислувале за последиците од вашите навики, откријте што да очекувате ако…


Скоро никој не верува во изреката „како што ја славиш Новата година, така ќе ја поминеш“, но жените сепак ја чистат куќата неколку дена пред празниците, купуваат нови работи и посакуваат желба на полноќ. Иако има такви кои тврдат дека нема ништо подобро од легнување пред полноќ, ретки се оние што навистина го прават тоа.

Сепак, експертите велат дека тоа е одлична идеја и постојат 4 причини кои ја поддржуваат оваа теорија.

  1. Ќе се наспиете

Треба да спиете најмалку 8 часа и подобро е, се разбира, да легнете пред полноќ, бидејќи колку подоцна легнеме, толку повеќе ги губиме регенеративните својства на спиењето. Покрај тоа, доцна во кревет е сигурен начин за зголемување на телесната тежина, бидејќи секој час изгубен сон ви го зголемува индексот на телесна маса.

Во периодот од 22 до 2 часот по полноќ се зголемува производството на хормон за раст во нашето тело, кој е одговорен за расположението во текот на денот и влијае на слабеењето. Благодарение на него, ако спиете во овој период на криза, мускулната маса се зголемува, маснотиите се согоруваат.

  1. Ќе избегнете гоење

Се препорачува избегнување на масна и солена храна три часа пред спиење. Но, на новогодишната ноќ, невозможно е да се избегне. Сепак, експертите препорачуваат воздржување од ноќни оброци затоа што храната нема да се вари, туку едноставно ќе се смести на sидовите на желудникот, па токму затоа се појавува добро познатото чувство на тежина. Покрај тоа, ноќните закуски придонесуваат за развој на дебелина, нарушувања на дигестивниот тракт, оштетување на меморијата и развој на несоница.

  1. Да останете убави

Понекогаш, по бурната вечер, не толку малку жени имаат сила да се истушираат, па легнуваат во кревет заборавајќи да ја отстранат маскарата, подлогата и другата шминка. И, ова е неверојатно штетно, бидејќи во текот на ноќните часови, кожата е подготвена да прима корисни компоненти кои се наоѓаат во кремите за регенерирање, ноќните маски за лице и хијалуронските серуми. Факт е дека додека спиете, кожата активно произведува колаген, клетките на кожата се обновуваат целосно до околу 3 часот наутро, а потоа започнува процесот на нивна поделба. Ако одите во кревет доцна, клетките немаат доволно време да се опорават и се оштетени при следната поделба.

  1. Штета од алкохол

Големи количини на алкохол значително го нарушуваат спиењето, ве прават вознемирени, а наутро обично сте нервозни и имате главоболка. Покрај тоа, алкохолот предизвикува ‘рчење, често мокрење и кошмари.

Со оглед на целата ситуација со короната и препораките на епидемиолозите, можеби е добро навистина да се посветите на вашето здравје оваа Нова Година, да одите во кревет порано и да се одморите правилно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris