Психолошко истражување! Зошто сите лажеме?

19 јули, 2020
download

Дали овие причини ни се оправдување?

Една наставничка по професија решила да направи пресметка колку лаги слуша постојано.

Но, таа беше изненадена кога дозна дека не само што лажат студентите. Ова го прави и администрацијата, другите наставници, па дури и самите родители! Сè на сè, таа брои околу 50 лаги само за еден ден. Затоа, таа одлучи да направи список со различни типови лаги. Еве ја нејзината листа зошто луѓето го прават тоа.

Одбрана – Најчеста причина за лажење е потребата да се заштити лицето. Бидејќи лицето ја сфаќа казната, тој се обидува да ја избегне.

Одмазда – Некои луѓе лажат намерно да предизвикаат страдање кај некој со кој имаат нерасчистени сметки.

Разочарување – За да избегнат разочарување од друга личност или самите нив, тие користат лаги. Потенцијално непријатно чувство на разочарување ја оправдува лагата.

Манипулација – Лицата кои сакаат да ги контролираат другите постојано лажат и со тоа ја засилуваат својата доминантна позиција.

Малтретирање – Понекогаш се кажува лага кога некое лице се чувствува исплашено, било од некој или нешто. Чувството на инфериорност е многу непријатно и ја тера лицето да лаже.

Внимание – За жал, има луѓе кои лажат само за да го привлечат вниманието на другите. Иронично е што многу од нив дури и не знаат што да прават само за да бидат во центарот на вниманието.

Љубопитност- ова е слично на детското однесување што возрасните никогаш не го надминуваат. Тие практично лажат само за да видат што ќе се случи, дури и ако е лошо за нив.

Супериорност – Луѓето со идеја „да се над другите“ лажат за да ја постигнат и одржат својата супериорност, тие исто така лажат да се прикажат во подобро светло пред другите.

Избегнување – Лажење за да ве извади од неволја или да избегнете можни последици. Ова најмногу се однесува на децата.

Заштита – Кај луѓето кои носат „маска“ и се појавуваат различни отколку што се навистина. За да одржат таков имиџ кај другите луѓе, тие лажат да ги сокријат своите вистински чувства и однесувања. Или пак лажат за да заштитат други лица.

Контрола – тажно, но понекогаш се сведува на контрола. За да се случи тоа, луѓето користат лаги за да ја постигнат својата цел.

Одовлекување- Избегнување одговорност кај пасивно-агресивна личност е одложување. Оваа лага е многу софистицирана затоа што човекот е свесен дека треба да направат нешто, но намерно ја игнорира таа обврска.

Досада – некои луѓе сакаат драматичен и неизвесен живот. Па тие лажат да нервираат околината и да ги следат реакциите на другите.

Навика – по долго повторување на некоја активност, станува навика. Ова се случува особено со некои лаги кои се повторуваат одново и одново.

Забава – Има и луѓе кои лажат поради чиста забава. За нив лажењето е задоволство, особено кога ги гледааат реакции на другите луѓе.

Желба- Личноста која сака лагата да биде вистинска, често има длабока желба да верува во тоа.

Корист – луѓе кои сакаат да експлоатираат некоја личност, лажат кои се и какви се. Ова е вообичаена „тактика“ за измамниците.

Симпатија – Слично на привлекување внимание, човекот се обидува да предизвика разбирање и емпатија со лажење за минати или тековни настани.

Мрзеливост – Повремено, кога сме мрзливи, користиме лаги за да избегнеме обврски.

Индиферентност – Ако нешто не интересира за некоја личност, таа лаже за да избегне обврска и не гледа ништо лошо во тоа.

Нарушена перцепција – Некои луѓе веруваат дека правото на лажење е нивно само. Бидејќи нивната перцепција за реалноста е неточна и сами си веруваат во лагите.

„Занесување“ – кога човекот сака да се воздигнува пред очите на другите, без разлика дали е морал, деловен или приватен успех, тој / таа лаже за да го постигне она што тој / таа сака.

Да остави впечаток- Едноставно да ги импресионира другите луѓе, некое лице може да лажат за она што го сториле или што ќе го направат во иднина.

Завист- кога некое лице сака да поседува некого или нешто што другата личност го има, тој или таа лажат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi