Се верува дека дупчињата на образите носат среќа, но дали знаете што значат дупчињата над задникот?

18 ноември, 2020
дупки

Невозможно е да ги направите, но затоа можете да ги истакнете!
Двете малку симетрични вдлабнатини на дното на грбот не се толку чести, но се смета дека се знак на среќа кај оние што ги имаат.

Дупчиња над задникот прават да изгледате попривлечно и поатрактивно, особено ако имате добро дефинирани мускули и немате масни наслаги. Тие биле именувани како „Дупчињата на Венера“ (или „Аполонови дупчиња“ ако сте маж) според античката римска божица на убавината и љубовта, и меѓу мажите по Аполо, грчко-римскиот бог на машката убавина.

За дупчињата на образите од нашите предци се дека настануваат кога новороденчето ќе го бакне од срце најстарата тетка кога ќе го види за прв пат. Затоа ги немаат сите деца, туку само оние чии тетки едвај чекаа за нивното раѓање.

Ниту едно народно верување не е поврзано со дупчињата над задникот, но затоа науката има објаснување зошто тие се појавуваат. Имено, ламбалните странични вдлабнатини се всушност само површен одраз на фузијата на карличните коски со сакрумот. За нив е „одговорен“ краткиот лигамент кој се протега од наведениот дел на ‘рбетот до кожата. „Дупчињата на Венера“ се знак на добра генетика, подобра циркулација на крвта и помал процент на телесни маснотии, иако може да се истакнат не само кај слабите луѓе, туку и кај пополните луѓе.
Но, едно е сигурно – Многумина велат дека „Дупчињата на Венера“ се секси. Затоа не треба да ве изненадува што во последната деценија тие станаа популарно место за пирсинг.

Иако се смета дека тие се ерогена зона, научно не е докажано дека тоа еж вистина.

Дупчињата над задникот се резултат на генетиката, затоа, не е можно да се создадат со одржување на диета или со напорно вежбање. Но, ако ги имате, а имате прекумерна тежина, ослабете и тие ќе дојдат до израз.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi