Tелефонот ви падна во вода? Еве 5 начини како да го спасите

24 јули, 2020
telefon

Првото нешто кое што треба да го направите доколку вашиот телефон ви падне во вода е да го отворите и да ја извадите неговата батерија, а потоа да го избришете со пешкир.

Доколку тоа ви се случи надвор од вашиот дом, прво треба да утврдите дали течноста влегла во вашиот телефон и стигнала до матичната плоча која што е ”мозокот” на телефонот.

Тоа се утврдува лесно, така што телефонот набрзо ќе почне да ”багува”.

Ова се работите кои што треба да ги преземете доколку телефонот ви падне во вода:

1. Ориз
Ова е добра идеја доколку вашиот телефон не паднал целосно во вода, а експертите велат дека подобар е инстант отколку интегрален ориз. Се става во кеса со ориз и се остава така.

2. Фен
Најважно е телефонот добро да го исушите со фенот, бидејќи сите негови делови не можат да се избришат со пешкир. Телефонот никогаш не оставајте го на сонце. Употребете фен.

3. Правосмукалка
Правосмукалката подобро суши од фенот, па доколку тоа ви се случи во вашиот дом тогаш уклучете правосмукалка и поминете со неа по сите делови од телефонот.

4. Песок за мачки
Кој има мачка очигледно ја решил работата. Песокот има неверојатна моќ за впивање на влагата.

5. Сервис
Сте го вклучиле, сте го наполниле телефонот – работи. Сепак, однесете го на сервис доколку телефонот ви е нов и скап и доколку мислите дека тоа е потребно за да бидете целосно сигурни.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi