Заборавете на трендот Instagram vs Reality, пристигна нов тренд кој ќе ви се допадне повеќе.

31 август, 2020
инстаж

Фотографии инстаграм наспроти реалност, акцентот е ставен на фактот дека нашето тело е секогаш наше и убаво – и кога позираме и кога сме целосно опуштени.

Ако користите Инстаграм, веројатно избирате т.н. опција за пребарување, каде што се прикажуваат разни фотографии на корисници од сите делови на светот и се филтрираат според некои ваши преференции што ги препозна Instagram.

 Но, без оглед дали барате теми како фитнес или губење на тежината, веројатно сте забележале дека меѓу тие случајни фотографии има еден куп на оние со ознака Instagram Vs. Реалност, во која (претежно) жените покажуваат две фотографии од своите тела.

Додека се на една, тие позираат и изгледаат беспрекорно, од друга страна изгледаат како вистински луѓе со низа несовршености. Давајќи посебен простор на фотографии од овој тип, Инстаграм сакаше да придонесе за создавање поздрава околина на социјалните мрежи; оној кој не осудува, но прифаќа различни форми и големини на телото.

И додека Instagram Vs. Реалноста сè уште зема интензитет, а нови фотографии сè уште пристигнуваат, а се појави нова,многу поинтересна етикета на фотографиите.

На прв поглед, веројатно нема да ја забележите разликата, барем не ако се фокусирате само на фотографиите. Но, ако започнете да го читате текстот во описот и ако наидете на изразот Реалност наспроти реалност, ќе видите дека суштината на пораката е сосема поинаква.

Американската новинарка и мотивациски говорник, Дана Меркер, беше првата од оние што објасни зошто фотографиите на Instagram Vs Reality не се нешто што треба да го славиме.

View this post on Instagram

CELLULITE is NORMAL. It’s OK. And my GOSH, it’s even HEALTHY — even though yesterday a stranger tried to convince me otherwise. If I worked out more, she suggested, I wouldn’t have a flabby wrinkly cellulite bum. Besides, she added, why was I celebrating laziness? Don’t I want to raise people up? Here’s the thing: I absolutely, 100% want to RAISE people UP. And integral to that is taking away the SHAME that women have been TAUGHT around so many aspects of their bodies. We have been told for so LONG that cellulite is BAD. Sold products to FIX IT. Fed EMBARRASSMENT around it. And the trend keeps going. In 1968 Vogue introduced in article condemning cellulite — and now, now we have strangers in comment sections doing the same. Only the thing is, CELLULITE is SO darn normal. Over 80% of us have it. It’s tied to how HEALTHY BODIES store HEALTHY FAT. We may not see it a lot in magazines or on SOCIAL MEDIA, especially where FITNESS PROFESSIONALS are concerned — but that doesn’t mean it’s not there, it’s not human, and it’s not OK. Today, today I just want to remind you of this. I just want to peel back the curtain and show you ONE BUM seen from DIFFERENT LIGHTS Both images depict a body that trains hard. Both images show a gal that is striving for balance. And even though only ONE reveals the CELLULITE, Both images are gosh darn HEALTHY. You got this darlin. Wiggles, jiggles, shadows and sunlight and cellulite bums and all. x Snapped at @ritzcarltondubai by @chiclebelle #selflove #instavsreality #instagramvsreality #cellulite #stretchmarks #celluliteisnormal #socialmediavsreality

A post shared by Danae | Angles + Self Love (@danaemercer) on

Наместо тоа, како што редовно пишува на својот профил, треба да прифатиме дека нашите тела се наши и кога се совршено измерени, и кога фотографиите покажуваат дека имаме целулит, стрии или вишок килограми. Со други зборови, без разлика дали позираме и ги затегнуваме мускулите, како што е стомакот, или лежиме безгрижно на плажа, сепак сето ова го правиме со истото, тело.

Бројни други влијатели личности, исто така, одлучија да се приклучат на оваа иницијатива, па дури и да ја прошират.

На пример, Милица Јованка, која ја следат над милион луѓе на Инстаграм и која секогаш испраќаше пораки за важноста од прифаќање на нејзиното тело, објави пост Реалност наспроти реалност во кој привлече внимание на друг проблем со Инстаграм наспроти реалност – додека некои сметаат дека тоа е лесно или како средство за носење лајкови, Јованка предупредува дека девојките со плус големина немаат луксуз да си ги натераат своите стомаци или да се преправаат дека изгледаат како слаби модели во една, а потоа сосема поинаква на друга фотографија. Нивната тежина е секогаш видлива, пишува таа, но тоа е сосема во ред – затоа што тоа сме ние.

View this post on Instagram

Dear people on IG.. When you do your beloved “IG versus Reality” images do not, please, forget that us curvy women do not get to suck in our stomachs and look like what society defines as “IG models”… We do not wake up after a day of bloating and get to be a size 2 again. Us curvy girls when we share our posts there is no bloating going on… There is no “I gained 5 pounds during my vacation and that’s okay”. What we get when WE post our beautiful bodies (in any position) is thousands of comments recommending us diets, shaming us and our bodies in ways you could never imagine. I get the intention behind those posts, I understand it’s important for all the young girls out there that are on the skinnier side and following you to see those posts but there is NOTHING bad with the posing or not posing , there is nothing wrong with anyone’s body at any time. SO PLEASE can we make sure to not forget that a lot of us bigger women no matter how we stand WE have a belly showing, WE have bigger tights and bigger everything’s including big hearts and spirits? And god knows there is A LOT OF US. No one can be the ambassador of every single movement out there and we need to be okay with that, we need to be okay with saying that when you’re an actual model it is a lot easier to be “vulnerable” on social media about little things that you dime not perfect about yourself, because the people that follow you would do anything to look like you. It doesn’t mean you never get your struggles with confidence it just means that you recognize that for the HUGE majority of women being proud of their bodies is followed by a lot of hate, shame and humiliations, and if anything all the YOUNG girls and WOMEN everywhere that follow us need to be reminded that their bodies are perfect even if no amount of sucking your belly in can hide it. PLEASE learn to Love your body in all it’s shapes and particularities the more you love it the more you will want to do what’s right and healthy for it ❤️ If you compare your body to others, if you don’t love it you won’t ever do what’s right for it. Define your own standards for yourself, and be proud of it! ❤️

A post shared by Militza Yovanka (@militzayovanka) on

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris