Забрането место: Кањонот е толку популарен што некои се подготвени да потрошат мало богатство само за да го видат!

12 ноември, 2020
fjarargljufur-canyon

Фановите се обидоа да ги поткупат чуварите со пари, храна, а еден чувар одбил бесплатно патување до Дубаи во замена за влез во кањонот…

Fjaðrárgljúfur. Не, не гази мачка по тастатурата, ова е идеја за патување во природа во Исланд. Реката Фјарара што тече низ јужниот дел на островот не е многу долга, но стрмниот кањон е она што навистина е прекрасно да се види. Формиран е во текот на леденото доба, а денес е плодна почва за вегетација и нејзините карпи се украсени со нереално зелена мов и лишаи. Нивото на водата не е високо, па одењето низ кањонот е безбедно, потребна ви е само разумна претпазливост при избор на чевли за одење по лизгави карпи. Исто така, би било добро да се избегне зимата кога ќе се покачи нивото на водата. Повремено е висок и до 100 метри и долг 2 километри, се наоѓа во близина на селото со подеднакво убаво име: Киркјубјарклаустур. Постојат многу куќи, апартмани и хотели во областа каде што можете да ја поминете ноќта.

И сега, прашањето на денот е: зошто туристите се обидуваат да ги поткупат чуварите за да ги пуштат ако влезот е бесплатен?

Се случи нешто што никој не можеше да го предвиди. Во пролетта минатата година, американската поп-ѕвезда Џастин Бибер сними спот за песната I’ll show you. И тој им покажа, на сите. Армија на ентузијастичките фанови влета во кањонот и предизвика целосен хаос. Видеото имаше 450.000.000 прегледи, но Џастин не ја доби наградата за туристичка промоција. Покрај тоа, локалните власти привремено го затворија кањонот сè додека не се смири ситуацијата. Фановите се обидоа да ги подмитат чуварите со пари, храна, а еден чувар одбил бесплатно патување до Дубаи во замена за влез во кањонот.

Ние останатите – трпеливи, спасени. Кањонот беше повторно отворен, бидејќи во секој случај имаше помалку туристи од вообичаеното поради пандемијата. Значи, ако се најдете на Исланд, одете да го ппсетите кањонот што дури ни Дубаи не може да го купи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi