Задача од Интернет: Имам дипломирано математика и не го знам решението!

3 октомври, 2020
мат

Задачата по математика поставена за седумгодишни деца ги збуни луѓето на Интернет, па дури и жена која тврди дека е математичар не знаеше како да ја реши.

Фотографија од задачата беше објавена на Фејсбук од мајката на ученикот Тереза ​​Хопер и таа побара помош од луѓето во групата Совети и идеи за заклучување на семејството.

“Мразам домашна работа! Те молам помогни!” таа напиша.

Задачата е:

„Карла има три стотинки, 17 десетини и 16 индивидуалци.

а) Може ли Карла да добие два еднакви трицифрени броја? “

б) Може ли Карла да добие два еднакви трицифрени броја ако ги користи сите броеви што ги има? “

Додека некои пишуваа дека задачата е добро поставена и дека е јасно што се бара, други велат дека задачата е нејасна и признаваат дека им пречела значително.

„Јас имам 45 години и не знам како да се справам со ова“, призна еден коментатор.

“Јас сум дипломиран математика и немам идеја што го покренува ова прашање. Освен ако не постои дијаграм или некое друго објаснување заедно со тоа”, признал коментаторот.

Мајката со помош на други успеа да смисли решение.

Точниот одговор на прашањето поставено под а) е 172 и под б) 243.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort