Загатка што го полуде светот: Многумина не можеа да ја решат!

21 ноември, 2020
магазин

Оваа загатка по математика полуде многумина на социјалните мрежи.

Погледнете ги сликите и дојдете до точниот одговор.

Само 10 проценти од луѓето успеале да ја решат оваа компјутерска загатка на слики. Пробајте, а потоа проверете дали сте биле во право.

Колку се тешки мачката, кучето и зајакот заедно?

Одговор:

Мачка + зајак = 10 кг

Куче + зајак = 20 кг

Куче + Мачка = 24 кг

Ако претпоставиме дека тежината на зајакот, мачката и кучето (Ц – мачка, Б – зајак, Д – куче):

C + B = 10

D + B = 20

D + C = 24

Б = 10 – Ц.

Со вметнување на ова во втората равенка добивате D + 10 – C = 20 што доведува до D = C + 10.

Потоа заменете го во третиот ќе добиете C + 10 + C = 24, што доведува до C = 7.

Значи, тежината на зајакот, мачка и куче е 27!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi