Загрижувачки: Објавени поразителни резултати од истражувањето за носење заштитни маски!

27 октомври, 2020
download


И покрај отпорот на носење маски од страна на дел од популацијата, здравствената фела постојано повторува – носењето маска е еден од начините за борба против пандемијата и еден од чекорите што може да го запре (брзото) ширење на инфекцијата. Она што е особено нагласено е дека со носење маска, луѓето се штитат не само себеси, туку и другите, особено постарите лица и лицата со хронични болести за кои короната може да биде фатална.


Но, се чини дека многумина кои носат маски воопшто не го штитат своето здравје. Проблемот е во хигиената на маските на кои луѓето не се придржуваат и наместо да носат чисти и измиени маски, тие често носат нечисти маски кои можат да содржат вируси и бактерии.

Студија спроведена во САД покажа дека ситуацијата со носење маски е полоша отколку што се сметаше порано. Тоа беше спроведено од технолошката компанија Ливингвард, специјализирана за производство на антимикробен текстил што се користи во пекари и хигиенски производи наменети за понежниот пол. Според истражувањето, скоро 80 ​​проценти од Американците не ги мијат маските по употреба, 43 проценти ги мијат неделно, а осум проценти воопшто не ги мијат.

Што се однесува до заштитните маски за еднократна употреба, тие не се за еднократна употреба за 68 проценти од испитаниците, но се носат повеќе од еднаш. Влажната крпа може да биде плодна почва за бактерии и вируси можат да се акумулираат на неа, така што одржувањето на хигиената на маската е од голема важност. Исто како што облеката и долната облека треба да се менуваат по вежбање, истото треба да се направи и со маските откако ќе ги носите – сменете ги или измијте ги.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum