Зошто КУЧИЊАТА трчаат по АВТОМОБИЛИ? Спречете ја оваа навика и научете ги вашите миленичиња да трчаат по возила (ВИДЕО)

24 јуни, 2020
OBDTUC0-2048x1365

Повеќето кучиња имаат навика да лаат, па дури и да трчаат кога ќе забележат автомобил. Во такви ситуации, дури и кога кучето е на поводник, освен ако тој не е обучен, тешко му е да ја контролира навиката да не трча.

Објаснувањето лежи во нивната инстинктивна потреба да бркаат, т.е. љубовен плен. Експертите исто така го нарекуваат овој инстинкт предаторски активатор за потера.

Секој пат кога сопственикот фрла топка, гранка или друга омилена играчка, а кучето трча по тој предмет, се вклучува предаторскиот активатор. Истиот активатор се активира кога сопственикот одеднаш ќе започне да „бега“ од кучето. Сопствениците го сфаќаат ваквото однесување како игра, што е, но истиот принцип важи и за автомобили, велосипеди, ролери, скејтборди, други кучиња, мачки и други животни во движење.

Затоа не е препорачливо да бегате кога куче ве брка или е агресивно кон вас. Во моментите кога тој што го бркаат ќе започне да бега, предаторскиот инстинкт му дава на кучето информација дека „победил“, а во 99% од ситуациите, кучето ќе продолжи да ве брка.

Ветеринарите посочуваат дека „потрагата по плен“ е всушност добра работа, но дека треба да се разјасни кога треба да реагира и кога не треба. Свесни сте дека шансите вашето домашно милениче да се повреди или дури и да предизвика сообраќајна несреќа се поголеми, доколку овој проблем не се отстрани навреме. Поривот за плен може да биде добра работа, но важно е да го научите кучето кој „плен“ е пожелен, а кој треба да го игнорира.

Превенција

Спречувањето на проблемите да се случат е секогаш најдобрата превенција. Според ветеринарот, најдобро е да реагирате првиот пат кога ќе забележите проблематично однесување кај вашето домашно милениче. Уште подобро е ако започнете да решавате проблеми кога кучето е мало. Целта е вниманието на автомобилот да го вратите кон вас. Ова може да го постигнете со награда или омилени играчки.

Додека шетате, ако забележите дека тој е заинтересиран да следи автомобили, повикајте го по име. Ако тој одговори, наградете го таквото однесување. Ако тој не одговори, не откажувајте се. Обидете се да го повикате и покажете му ги играчките сè додека фокусот не е повторно на вас. Се разбира, фалете го однесувањето со зборови на охрабрување.

Бидете трпеливи и повторувајте ја оваа акција секој пат кога кучето се фокусира на автомобилот. Со текот на времето, кучето ќе ве погледне прво кога ќе помине возило. Потоа повторно наградете го. Ова ќе го реши проблемот во корен. Истата техника може да се примени и во други ситуации (велосипеди, ролери, скејтборди).

Како да тренирате куче кое веќе има навика да брка возила?

Иако е тешко да се поправи однесувањето на куче кое веќе има навика да брка автомобили, не е невозможно. Важно е да се процени јачината на поривот и да се побара стручна помош доколку е потребно. Тренерите и ветеринарите ќе ви дадат најдобри совети за тоа што е најдоброто нешто што треба да го направите кога станува збор за однесувањето на вашето домашно милениче.

Ако се одлучите за тренери, важно е добро да се распрашате за методите што ги користат. Некои тренери користат физичко казнување на кучето (удари, електрични шокови), што во никој случај не е она што му треба на вашето куче. Позитивни методи постојат како методот на кликнување и со помош на гласен звук.

Ако сакате сами да го поправите однесувањето на вашето домашно милениче, треба да обрнете внимание на неколку работи. Како прво, ако имате дворско куче, обезбедете ограда околу парцелата, особено ако вашиот имот се наоѓа директно по пат каде поминуваат автомобилите. Плус, не може да се видат возилата низ оградата. Исто така, ако шетате со вашето куче без поводник, сторете го тоа само на места каде што нема патишта или сообраќај.

И една последна работа, научи го вашето куче да дојде на повик. Користете подолг поводник за да можете да го контролирате во кризни ситуации. Важно е да се запамети дека ако кучето ја научи командата „дојди“ во мирни и контролирани околности, постои добра шанса тој да ја игнорира наредбата ако наиде на автомобил.

Не треба да го направите ова

Ветеринарите предупредуваат дека најлошото нешто што можете да направите за да го научите кучето на лекција е физички да го казните или „да го удрите на контролиран начин“ во автомобилот.

Физичкото казнување може да доведе до агресија и контра-ефекти, кои се рефлектираат во нарушената врска помеѓу вас и вашето домашно милениче, односно недоверба.