Зборот „LOCKDOWN“ е најкористениот збор во 2020: Во тесниот избор влегоа уште неколку „корона“ зборови НО еден е поврзан со Меган Маркел!

10 ноември, 2020
lok

Англискиот речник, Колинс, го прогласи „заклучување“ за зборот на годината, пренесува Си-Ен-Ен.

„Нашите лексикографи избраа заклучување бидејќи тоа го обединува искуството на милијарди луѓе ширум светот кои, колективно, ја одиграа својата улога во борбата против ширењето на корона вирусот“, велат тие во изјавата.

„Да го посочиме почетокот на употребата на зборот – заклучување, што првично потекнува од затворскиот речник. Имено, заклучувањето во кое беше испратен затвореникот по избувнувањето на немирот беше наречен заклучување “, додаваат тие.

„Но, 2020 година е година кога значењето на тој збор се смени на глобално ниво. Во главите на повеќето луѓе, заклучувањето сега е мерка насочена кон заштита на јавното здравје “, тврдат тие.

Тие на крајот истакнаа дека зголемувањето на употребата на овој збор е забележано на почетокот на годината, а во споредба со употребата минатата година, растот е експоненцијален. Имено, во 2019 година, зборот заклучување беше употребен околу 4.000 пати. Оваа година се користеше повеќе од 250.000 пати.

Покрај неа, во потесниот избор беа и зборовите: корона вирус, клучни работници, отсуство, физичко растојание. Акронимот BLM – Black Lives Matter, но и Megxit, верзија што ја користеа медиумите и го означија заминувањето на принцот Хари и војвотката Меган од Велика Британија, исто така беше широко користена.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi