Жените го прославуваат „Денот без градници“ и објавуваат жешки фотографии на социјалните мрежи (ФОТО)

13 октомври, 2020
untitled-design-2020-10-13t144818-836

Денес е Светски ден без градник, па зошто да не славите малку и нема подобар начин за славење од соблекувањето на градникот. Сепак, овој ден беше смислен од сериозни причини, а тоа е да се подигне свеста за ракот на дојка

Првиот градник се појавил во Римската империја, а тоа било парче ткаенина со која жените се обидувале да ги „приберат“ големите гради. Со текот на времето, носењето градник стана многу модерно и направи речиси незамисливо да се напушти куќата без него.

Денес е ден да се прослави не носењето градник, па ако имате шанса, соблечете го и уживајте во слободата. Многу жени признаваат дека би сакале да живеат без „тоа платно“, но општествените норми не им го дозволуваат тоа.

Од друга страна, момците би биле среќни доколку тоа парче облека не постои, иако признаваат дека е возбудливо да се види жена во секси долна облека, но уште повозбудливо е да се гледаат нејзините гради како скокаат малку под маиците додека брадавиците ѕиркаат низ ткаенината.

Шегата на страна, овој ден всушност се слави од многу сериозни причини, бидејќи од 2011 година се обидува да ја подигне свеста кај девојките и жените за важноста на самопрегледот на градите при рано откривање на карцином на дојка, важноста на препознавање на раните симптоми и важноста на редовните прегледи.

View this post on Instagram

NO BRA DAY 🎊 Как можно понять по моим фотографиям, я большой любитель НЕ носить бюстгальтер. Поэтому не могу остаться в стороне, ведь 13 октября проводится День без бюстгальтера, призванный привлечь внимание общества к проблемам распространения рака груди. Одним из мероприятий октября является День без бюстгальтера (No Bra Day). В настоящее время акция проводится преимущественно в Интернете – пользовательницы различных соцсетей выкладывают свои фотографии с тэгами #NoBraDay и #NoBra. Идеей своеобразного флэшмоба является не только поддержка борьбы с раком груди, но и возможность "освобождения" от сковывающих традиций в одежде. Одним из символов месячника является розовая лента, которую активисты борьбы с раком груди прикрепляют на одежду, автомобили и т.д. Также в этот цвет окрашивают с помощи подсветки некоторые здания, а в конце месяца в США ряд мусульманских организаций проводят День розового хиджаба. В некоторых государствах он приходится на 9 июля или 30 мая.

A post shared by Julia 😇🍷😈 (@e_r_o_s_h_i_k) on

Жените се охрабруваат да ги остават своите градници дома на 13 октомври, да уживаат без нив 24 часа и да објавуваат фотографии со поддршка, охрабрување и да помогнат во подигнување на свеста на социјалните мрежи под хаштагот #nobraday. Многу жени одговараат на овој апел секоја година.

Придобивките од животот без градник

Покрај чувството на слобода, животот без градник има и други предности. Нема потешкотии да се најде вистинскиот модел, да не се трошат пари за таа облека, а одењето без градник може да ѝ даде на жената доза на сексапилност и чувство на самодоверба.

Исто така, градите всушност се малку „обесени“ доколку не се спакувани во градник поголемиот дел од времето. Експертите велат дека не е во ред да се верува дека градите ќе висат без градник. Напротив, ткивото во нив ќе се зајакне, бидејќи тие нема да имаат вештачки создадена потпора.

– Не носењето градник резултира со создавање поголема количина на мускулно ткиво во градите за да им се обезбеди природна поддршка. Ако оваа поддршка не е природна, но градите се придржуваат до градникот, тогаш мускулите ослабуваат, што на крајот води до градите побрзо да висат – објасни професорот Џан-Денис Рујон, раководител на истражување на оваа тема на Универзитетот во Безансон во Франција.

Истражувањето траело 15 години и експертите откриле дека мускулите во градите се посилни доколку не се носи градникот. На него учествуваа 320 жени на возраст од 18 до 35 години.

Сепак, овој експерт предупредува дека некои жени не треба да одбиваат да користат градник истовремено.

– На пример, жените постари од 45 години, со прекумерна тежина со две деца зад себе нема да имаат корист од тоа да престанат да носат градник.

View this post on Instagram

#nobraday

A post shared by Curvy is Bae (@curvyisbae) on

Истакнато е дека оваа студија покажа дека помладите жени можат да имаат корист од тоа да престанат да носат градник – градите нема да им висат, напротив – ќе бидат посилни, пренесува Medical News Today.

Професорот открил дека жените кои никогаш не носеле градник имаат брадавици во просек седум милиметри повисоки од оние кои редовно носат градник. Ова е доказ дека нивните гради не попуштиле толку многу како оние жени кои користат градник.

Не носењето градник е добро и за здравјето на градите бидејќи градникот ја попречува циркулацијата во градите, како и правилното функционирање на лимфните канали. Ова може да доведе до акумулација на токсични течности кои инаку би поминувале слободно внатре и надвор од телото. Покрај тоа, го попречува протокот низ другите крвни садови, со што се спречува нормалното поминување на кислород и хранливи материи, што во никој случај не може да биде добро за здравјето.

Експертите ги советуваат жените дека треба што почесто да го соблекуваат градникот, односно да не го носат дома или при спиење. По соблекувањето, добро е да се масираат градите за да се подобри протокот на течности во нив. Масажата мора да биде нежна – со прстите се масира околу брадавицата и кон краевите на дојката, во сите насоки.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum