Жените со ваква боја на глас се склони кон неверства

29 октомври, 2020
photoshoot-13742201920-830x0


Германски истражувачи дошле до заклучок дека жените кои имаат длабок глас се повеќе склони кон изневерување. Истражувањето предводено од психотерапевтот Филип Хадсон заклучува дека жена со длабок глас може да не „предаде“ со спиење со други луѓе. Длабоките и рапави тонови на гласот се поврзани со поголемо ниво на тестостерон, што според научниците ја поттикнува сексуалната желба. За да се утврди врската помеѓу гласот и изневерувањето, експертите вклучиле 931 лице во истражувањето, а секој од нив имал задача да одговори дали ја изневерува својата партнерка. Потоа го анализирале нивниот глас.


Жените со длабок глас се обично многу сигурни и поподготвени да ризикуваат. А, мажите можат да ги привлекуваат независни жени затоа што изгледаат привлечно и обично оставаат впечаток дека се стабилни, односно „со стапалата на земја“ – изјави психотерапевтот Филип Хадсон.

Поранешната студија објавена во списанието Еволутивна психологија заклучи дека како вид, со текот на времето научивме како да се заштитиме и затоа да избегнуваме партнери кои би можеле да не „предадат“ спиејќи со други луѓе.

– Она што го научивме е дека и мажите и жените ја користат висината на својот глас како предупредување за идни измами. Колку е попривлечен гласот, висок за жените, низок за мажот, толку се поголеми шансите лицето да изневери – изјави Џилијан О’Конор, авторот на студијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum