Знаете ли зошто се јавува месечарењето? Обрнете внимание на ФАКТОРИТЕ!

15 септември, 2020
месечарење

Нарушувањата на спиењето се почести отколку што мислевме. Истражувањата велат дека појавата на месечарење влијае на 15 проценти од населението.

Медицинското име за овој феномен е сомнабулизам.

Месечењето во сон е еден вид парасомнија – група нарушувања на спиењето што нè принудува да го направиме она што инаку не би го правеле додека спиеме, како што е одење во сон и зборување за време на спиењето.

Зошто се случува тоа?

Се смета дека повеќе парасомски последици се нецелосната дисоцијација на спиењето и будноста. Ова значи дека мозокот е на половина пат помеѓу спиењето и будноста. Ова не значи дека оние кои спијат не се во длабок сон.

Месечарите ретко се сеќаваат дека го напуштиле својот кревет.

Пешачењето во сон е почеста појава кај децата отколку кај возрасните, и веројатно ќе престане околу десеттата година.

Пешачење во сон најчесто се случува за време на подлабок сон, во фазите 3 и 4. За време на овие фази, потешко е да се разбуди некој, а разбудената личност се чувствува заспана и дезориентирана неколку минути.

 Фактори кои можат да влијаат на месечарење се:

  • недостаток на сон или замор,
  • неуредно одење во кревет,
  • болест или треска,
  • одредени лекови,
  • стрес (месечарењето ретко е предизвикано од лекови, емоции или физиолошки проблеми).
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi