Зошто 99% од ќерките ја доживуваат лошата судбина на својата мајка: Како да избегнете повторување на семејната историја!

29 октомври, 2020
232673_shutterstock-262542380_ls

Лошата семејна историја претежно се пренесува преку женската линија

Улогата на семејството е од голема важност во формирањето на личноста на детето, а каква ќе биде неговата иднина во голема мера зависи од семејството во кое пораснало.

Сигурно некогаш сте слушнале како ќерките обично ја живеат судбината на нивната мајка, а синовите стануваат исто како и татковците кога ќе пораснат? Ние имаме тенденција да усвојуваме од нашите родители не само навики и традиции, туку и животни искуства кои се длабоко всадени во нашата потсвест.

Некои животни искуства на нашите родители нè прават посилни и гледаат како не треба да живееме и што не треба да бираме, додека други нè уништуваат и практично нѐ принудуваат да ја повторуваме семејната историја.

Лошата семејна историја претежно се пренесува преку женската линија. На пример, ако мајката била омажена за насилен партнер или алкохоличар и ќерките несвесно ќе изберат такви партнери, а така најверојатно живеела и бабата, од која мајката „го зела образецот“.

Како да избегнете повторување на семејното сценарио?

Прво мора да разберете дека ова не е злобна судбина, туку обично потсвесно препознавање на познатата шема и неможноста за вистинско разбирање на сопствените желби. Тоа е потсвесно научена склоност кон страдање, што ги принудува девојчињата да влезат во деструктивни односи со погрешни мажи како мајките.

Ова се случува затоа што нашата психа потсвесно избира животен пат што ни е познат. Во тој случај, жените се запознаени и со начините на кој тиранинскиот татко се однесувал кон мајката и затоа истиот вид на врска не ѝ изгледа чудно. Во такви случаи, невозможно е да се создаде кој било друг вид на емоционална врска, бидејќи не постои суштинско разбирање на проблемот и желбата да се промени нешто. Затоа ќерките несвесно ја избираат судбината на својата мајка.

Ако бракот на вашите родители е лош пример и се плашите дека може да го доживеете истото, справете се со следново:

  • Побарајте стручна помош. Не срамете се да одите кај психотерапевт ако не сте во можност сами да го решите проблемот. Пријателите и роднините не треба да бидат вклучени во овој проблем;
  • Вие во суштина мора да го разберете вашиот проблем, тоа е веќе половина од решението;
  • Разберете дека не сте мајка и дека само вие одлучувате каков ќе биде вашиот живот;
  • Запрашајте се: Дали сакам да живеам ваков живот?
  • Треба јасно да разберете и да зборувате гласно точно каков живот сакате да изградите, каков став очекувате од другите и да бидете полни со самодоверба што се движите во таа насока;
  • Побарајте луѓе кои успеале да го надминат истиот проблем.

Запомнете – вашиот живот е во ваши раце. Ако нешто тргне наопаку, ние самите го создадовме. Нека не ве залажува и извадете ги „розовите очила“. Реално разгледајте ги фактите и бидете свесни што навистина се случува околу вас!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum