Зошто не се сеќаваме на нешто што се случило сè до четвртата година од животот? Експертите имаат објаснување!

2 ноември, 2020
памти

Дали некогаш сте се запрашале зошто возрасните не можат да се сетат на мемории пред нивниот четврти роденден?


Иако, според експертите, нашите личности се формираат во најраното детство, малку луѓе имаат сеќавања од првите години од животот. Имено, како што растеме, ги забораваме луѓето, настаните и местата што ги запознавме во детството, а причината за тоа, пишува порталот Bright Side, е феноменот наречен „детска амнезија“.

Тоа е неможноста на возрасните да се присетат на детали или да завршат настани што им се случиле пред да наполнат четири години, а една теорија вели дека амнезијата кај децата се јавува поради неможноста да зборуваат во првите години од животот.

Имено, кога ќе „фатиме“ меморија, ќе ја опишеме со зборови во главата и ќе ја запомниме на тој начин. Но, бидејќи мало дете не зборува значајно до втората година од животот, тој не е во состојба да создаде ниту вистинска меморија.

Покрај ова, некои истражувања тврдат дека дел од причината за амнезија лежи во развојот на нашиот мозок, кој, иако е зафатен со формирање нови клетки, не складира долгорочни спомени и сè уште нема т.н. „епизодна меморија“. Ова е причината зошто ние често имаме општи сеќавања на раното детство, на пр. во парк во кој често одевме, но нема да се сеќаваме на многу детали.

Нашите родители исто така влијаат на начинот на кој се сеќаваме на одредени настани. Една студија на тој начин покажува дека децата различно се сеќаваат на истиот настан откако разговарале за тоа со своите родители, па затоа им треба помош за да чуваат што повеќе спомени и правилно да ги толкуваат за себе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi