Зошто подароците (и по некое стапче) се оставаат во чизми за празникот Свети Никола?

5 декември, 2020
61997152-cizmica-blagdani-bozic

Празникот Свети Никола на 6 декември го означува почетокот на дарувањето, а децата кои со нетрпение очекуваат што ќе им остават во нивните чизми едвај го очекуваат. Интересна е и приказната за тоа зошто подароците за празникот на овој светец се ставаат во чизмите на децата, но и возрасните често си подаруваат подароци.

Свети Никола е познат по легендата дека секоја вечер им давал подароци на децата кои имале само еден пар чизми, за да можат убаво да се исчистат и полираат, што подоцна, кога Свети Никола остарел и оневозможил, родителите продолжиле да го прават тоа. Никола им оставал дрвени играчки на најмалите низ прозорците, кои сам ќе ги направи, а родителите подоцна го ставале она што го имале во куќата: јаболка, ореви, бонбони завиткани во шарени парчиња хартија и слични ситници.

Според денешната традиција, само децата кои биле добри во текот на годината ќе добиваат подароци, а оние кои не биле многу послушни во чизмата, исто така, ќе најдат камшик, „дарот“ на Крампус, кој го придружува Свети Никола. Живеел во четвртиот век и не се знае многу за него, но се знае дека бил голем алтруист кој секогаш се борел против неправдата и до крајот на животот бил епископ во градот Мира, денешен Демре во Турција.

Тој потекнувал од богато семејство и можел мирно да ужива во своето наследство цел живот, но тоа богатство го сподели со луѓе на кои им требаше помош. Од неговата филантропија и желба да им помага на другите, според легендата, започнала традицијата да оставаат подароците во чизми.

Имено, Свети Никола ја слушнал приказната за три ќерки чиј татко бил многу сиромашен и не можел да им обезбеди мираз за брак и решил да им помогне, но без да го открие неговиот идентитет. Тој наполни торба со златници и една вечер ја фрли низ прозорецот од собата каде спиеја девојчињата. Кога ја пронашле торбата наутро, пресреќниот татко веднаш решил да омажи со една од ќерките и ги дал тие златници како мираз. Наскоро некој фрлил уште една вреќа со златници низ прозорецот, па веднаш ја омажил и другата ќерка.

Таткото се надеваше и на трета торба, но овој пат се скри под прозорецот и чекаше, надевајќи се дека ќе може да види кој е мистериозниот добродетел. Но, Свети Никола не сакаше да биде откриен, па ја фрли торбата низ оџакот и таа падна во чорапите и чизмите на третата девојка, кои се сушеа покрај огништето.

Така, наводно, се појавил обичајот да се оставаат подароци во чизми или чорапи, а Свети Никола започнал да се прикажува на слики со три вреќи со златници, или три јаболка, кои исто така се симбол на мираз.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris