ЗОШТО СЛАВИМЕ РОДЕНДЕН? Еве од каде потекнува овој обичај и зошто замислуваме желба додека ги дуваме свеќите

10 ноември, 2020
shutterstock_1331919599_1000x0

Повеќето луѓе ги сакаат родендените, своите поради подароците, туѓите за забава. Обичајот да се слави роденден датира уште од античко време, а има и симболична улога, тоа се историски хипотези за славење роденден.

Се верува дека Египќаните први започнале со прослави за родендени. Кога фараоните биле крунисани, се сметало дека „преминале“ во богови. Оваа промоција беше поважна од доаѓањето на свет и раѓањето, а научниците тврдат дека токму фараоните први го спомнале изразот „роденден“. Но, во нивниот случај тоа беше иницијација и крунисување.

Грците принесуваа Артемида во облик на месечина, колачи во чест на лунарната божица. За да го покажат сјајот на Месечината што е можно поверно, Грците палеа свеќи и ги ставаа на тие подарочни колачи. Грците најверојатно ја презедоа идејата за славење на раѓањето на Египќаните, како прослава на нивните богови и божици.

Христијаните сметале дека родендените се пагански обичаи и во согласност со верувањето дека луѓето се родени со „првобитен грев“, а роденденските прослави, според христијанските верувања, се пагански обреди.

Сѐ до 4 век, христијаните сметале дека славењето родендени е лошо, а потоа се предомислиле и започнале да го слават Христовото раѓање.

Иако идејата за славење роденден веќе се оживеа, „Kinderfest“ се смета за претходник на роденденските забави во Германија. На прославата имаше и торта и свеќи. Секоја година од животот е обележана со една свеќа и една плус како надеж за долговечност. На овие забави се дуваа свеќи и се замислуваа желби.

Додека во поголемиот дел од историјата тортите генерално беа привилегија на богатите, роденденските торти сега се задолжителни на повеќето роденденски прослави. Постојат многу варијации на роденденска торта низ целиот Свет, односно има многу различни задоволства за родендени, колачи или пецива.

Друг обичај за роденден е дување на свеќите на тортата, а на неа обично има точно толку свеќи колку што полни лицето, а за попрактичните има и свеќи во форма на број.

Свеќите почнаа да се користат кон крајот на 18 век, најпрво во Германија. Наводно, еден богат гроф ги изненадил гостите на неговата свечена роденденска забава со огромна тркалезна торта со свеќи што ја симболизирал светлината на животот. Патем, некои народи ставаат една свеќа повеќе од годините кои ги полнат, верувајќи дека тоа им го продолжува животот.

Се верува дека со дување на свеќите, желбата што се посакува по тој повод се испраќа директно до Бога и многу е важно сите да се изгаснат во исто време, така што пораката е веднаш проследена и исполнета. Вообичаено е замислената желба да не се кажува на никого за оваа порака да стигне до Бога и да се оствари.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi