Фејсбук разоктри опасна мрежа: Исклучени разни профили кои ширеле теории на заговори, кои доаѓаат од овие држави

7 мај, 2020
Naslovna

Компанијата Фејсбук ја отстрани мрежата на лажни сметки преку кои се ширеа дезинформации и лажни вести од Иран, Русија и САД, пренесува Би-Би-Си.

За кршење на политиката на Фејсбук за забрана на координирано неавтентично однесување, Фејсбук ги затвори сметките на американска корисничка мрежа што шири лажни вести за „теоријата на заговор и длабоката состојба што ја води претседателот Трамп“.

Мрежата најпрво ги негираше заканите и загриженоста за епидемијата на коронавирус, а потоа го смени наративот и почна да ја промовира теоријата на занаетчиство и заговор дека мрежата 5G и глобалната елита „заработуваат“ на коронавирусот.

Иранската мрежа, со која управуваше државната служба за информации, исто така беше укината поради критиките на САД и Израел и нивниот став кон пандемијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris