На овој начин, со помош на шрафцигер, останувате без податоци од вашиот лаптоп за само 5 минути

13 мај, 2020
Насловна

Холандскиот експерт за компјутерска безбедност Бјорн Риттенберг покажа како е можно да се украдат податоци од заклучените лаптопи Виндоус и Линукс кои имаат Thunderbolt порта..

– Користејќи едноставна техника наречена – Thunderspy, напаѓачот кој има физички пристап до вашиот компјутер може да ги украде вашите податоци за само 5 минути, користејќи едноставен шрафцигер и едноставен преносен хардвер – објаснува тој.

Thunderbolt овозможува пренесување на голема брзина на податоци, бидејќи има директен пристап до компјутерска меморија, што пак има голема ранливост што познавачите можат лесно да ја искористат.


Суштината на демонстрацијата на нападот на Руттенберг е да се смени фирмверот што управува со пристаништето Тандерболт, што овозможува пристап до кој било уред со кој ќе го поврзете. Таквиот напад не остава никакви траги, поради што е речиси сигурно дека корисникот никогаш нема да открие дека нешто е направено на неговиот компјутер.

За да го демонстрира овој напад, кој го снимил и видел, Руттенберг користел обичен шрафцигер, кој го отстранил долниот панел на лаптопот и опремата вредна 400 американски долари, што се состои од СПИ-програмер и периферни уреди на Тандерболт, кои можат да бидат „спакувани“ во мал преносен уред.  

Поради сè што покажа во видеото, Риттенберг ги советува оние кои користат порта за податоци Thunderbolt за да ги поврзат само нивните сопствени периферни уреди преку нив.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris