Нова друштвена мрежа е вистински хит – Може да и се пристапи само преку покана!

25 мај, 2020
мрежа

Се чини дека класичните социјални мрежи станаа здодевни за многумина, па некои сакаа да создадат нешто поразлично – апликацијата Clubhouse, апликацијата по која полуде секој кој ја проба.

Во суштина, тоа е социјална мрежа на која можете да се придружите само со покана, а на оние на кои им беше дадена можност да ја пробаат пробната верзија ентузијастички пишуваат за тоа.

Ентузијазам настрана, многумина инвестираат милиони, а социјалната мрежа која започна да работи оваа година и има само двајца вработени собра скоро 100 милиони долари, а Форбс пишуваше.

Креаторите на Clubhouse се Пол Дејвисон и Рохан Сет. Рохан е поранешен инженер на Гугл, а Дејвисон е добро познат по својата апликација Highlight во 2012 година.Идејата на Хајлајт беше корисниците да ја споделат својата локација со другите за да создадат можност за судбинско запознавање. Мрежата престана да постои во 2016 година.

Новиот потфат се чини дека може да биде попопуларен, а неколку илјади тековни корисници тврдат дека се забавуваат. Некои дури тврдат дека се „зависни“ и поминуваат повеќе од 40 часа неделно со користење на оваа апликација.

За што се работи?

Инаку, Clubhouse работи на тој начин што им дозволува на корисниците да се приклучат на просториите за аудио разговори што ќе исчезнат откако ќе завршат. Во моментот откако ќе се приклучат во собата, корисниците се поделени на нивоа утврдени од модераторите. Корисниците можат да се приклучат на која било соба за разговори, да проверат кој зборува или слуша, да кликнат на профили и да ги следат другите.

Некои веруваат дека ова ја врати спонтаноста на реалните интеракции што исчезнаа со појавата на корона вируост, и дека најавувањето во апликацијата делувало како средба со луѓето во кафулињата.

– Како да сте влегле на забава каде што познавате луѓе и подготвени сте да се дружите – опишува корисник кој се придружил пред една недела и половина и тврди дека таа поминува три до пет часа на ден во Clubhouse:

– Некои ќе речат дека можете да разговарате преку телефонот. Секако дека можете, но тоа би било толку чудно. Не сте принудени да бидете вклучени во разговорот цело време. Само можете да слушате луѓе да зборуваат за интересни теми и да се вклучите.

Џаред Лето, Ештон Качер и Кевин Харт се исто така корисници на апликацијата.

Иднината на аудио апликациите?

И како и секоја мрежа, и го создаде својот прв влијателен. Шил Монот е основач на Better Tomorrow Ventures, кој одржува нови дискусии секоја вечер и иако никогаш не знаете за што ќе зборуват, секогаш е забавно.Тешко е да се предвиди дали Clubhouse е иднината на аудио апликациите, но потенцијалот постои и многумина веќе го препознале тоа.Но, се појавија првите проблеми. Првиот проблем е поврзан со вистинскиот идентитет на корисникот. Имено, некои го смениле своето име со името на некој друг или решиле да имитираат некој познат, што доведе до хаос. Друг проблем се копиите затоа што неодамна се појави многу слична апликација наречена Watercooler, па нема сомнение дека, особено ако Clubhouse стане попопуларен, ќе добиеме слични апликации во исто време, што може да доведат до проблеми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi