Револуционернaта маска на Xiaomi се дезинфицира себеси и не мора да се вади за вашиот телефон да ве препознае

22 мај, 2020
Naslovna

Пандемијата на вирусот корона предизвика голем број технолошки компании ширум светот да го прилагодат своето производство, делумно или во целост, на новата ситуација. И многумина успеаја да му пристапат на многу креативни начини, наоѓајќи крајно инвентивни решенија.

Добро познатата кинеска компанија Xiaomi, поточно нејзината филијала – Huami најпозната по својата марка Amazfit на преносна електроника, разви уникатна заштитна пластична маска која вклучува ултра-виолетова светлина за која производителот тврди дека е во состојба да ја дезинфицира површината на маската за 10 минути.

Дезинфекцијата започнува кога маската е поврзана со надворешно напојување преку USB-портата. Маската, наречена Aeri, потоа се дезинфицира само однатре, додека надворешната страна мора да биде дезинфицирана од корисникот. Аери користи заменливи филтри, компатибилни со оние на N95 маските, додека неговиот модуларен дизајн овозможува инсталирање додатоци како што се вентилатори кои овозможуваат полесно дишење, пишува TechCrunch.

Маската е изработена од про провидна пластика, што го олеснува користењето на системите за препознавање на лицето кога се носат. Ова ќе им овозможи на сопствениците на паметни телефони да ги препознаат нивните уреди без да го отстранат капакот.

Маската Аери моментно е во фаза на прототип, па се очекува дека таа би можела да се појави на пазарот за околу половина година до една година. Цената е сè уште непозната.

Xiaomi тврди дека маската е наменета за масовниот пазар, односно дека дури и по пандемијата, вирусот корона може да се користи за секојдневно носење за време на повеќедневно загадување на воздухот.

маските, додека неговиот модуларен дизајн овозможува

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi