TikTok, Reddit, LinkedIn… Некои од најпознатите апликации фатени во „шпионажа“ на корисниците

7 јули, 2020
tik tok

iOS 14 носи нова функција која ги известува корисниците кога апликациите пристапуваат до клипбордот, каде што се наоѓаат податоците што ги копирате и споделувате со нив, а како изгледа тоа е нешто што знае колку алатки работеле на вашиот уред.

Бета iOS 14 укажа на проблемза кој што не бевме свесни – апликациите на кои не им треба пристап до клипбордот сè уште го користат без очигледна причина.

Она што е уште полошо е дека има сè меѓу споменатите информации – од обичен текст до лозинки и други чувствителни податоци.

Заштита од спам

Првиот што беше фатен во тоа беше TikTok, кој тврди дека апликацијата го прави тоа во корист на корисниците, поточно, со цел „да ги заштити од спам“.

ByteDance, кој е сопственик на TikTok, вети дека ќе го реши проблемот со ажурирање на апликацијата за „елиминирање на евентуална забуна“, бидејќи критичарите ја обвинија компанијата за шпионирање на сопствениците на уреди на Apple.

Најновите апликации пронајдени за пристап до податоците во клипбордот iOS се LinkedIn и Reddit. И во двата случаи, iOS 14 издаде предупредувања кога корисниците ги отварале апликациите, но исто така и додека ги користеле.

Компаниите понудија корекции

Инвеститорот Дон Мортон, кој користи бета iOS, виде предупредување дека апликацијата „Microsoft“ „LinkedIn“ ја чита содржината на cliboard по секое притискање на копчињата.

Reddit тврди дека му е потребен пристап до клипбордот за да ги провери УРЛ-адресите копирани од корисникот за да бидат објавени на веб-страницата. Компанијата гарантира дека податоците од cliboard не се чуваат или испраќаат на друго место, но сепак вети корекција, така што апликацијата веќе нема да го стори тоа.

LinkedIn исто така објави ажурирање, а компанијата објасни дека податоците за корисниците зачувани на клипбордот не се чуваат на нивните сервери.

Пристап без дозвола

Овие не се единствените апликации кои се фатени при косистење на пристапот до клипбордот, без очигледна причина.

Покрај нив тоа го прават и Wall Street Journal, Reuters, New York Times, PUBG Mobile, Fruit Ninja, Viber, Weibo, AccuWeather, Hotels.com, The Weather Network, Google News, Patreon, Call of Duty, Philips Sonicare App и секако некои други кои сè уште не се откриени.

  • Ова е проблем. Сепак, вистинскиот проблем и она што ме плаши е фактот дека секоја апликација може да има пристап до клипбордот без дозвола. „Лесно можам да замислам дека „апликациите за ловење“ почнаа да се појавуваат (ако веќе не се) со единствена намера да извлечам што е можно повеќе податоци од клипбордот“ заклучува Дон Мортон.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi