Јадење од кујната на баба: Со овој рецепт ќе го изненадите целото семејство

7 април, 2020
receptot na baba

Не знаете што да зготвите денес?

Овој рецепт ни враќа убави спомени : слатките бомбици со сирење имаат вкус на детството.

Всушност може да се комбинираат со што и да посакате: на пример со компот од касија или џем од сливи – важно да е овошно.

Состојки:

  • 250 гр свежо сирење
  • 2 јајца
  • 3 лажици гриз
  • 2 лажици масло
  • 1 лажица шеќер
  • 1 пакетче ванилин шеќер
  • 1 прстофат сол
  • малку рендана кора од лимон

За поховање:

  • 1 лажица путер
  • 2 лажици трошки од леб

Подготовка:

1. Ставете свежо сирење во сад и измешајте со јајца, масло, гриз, шеќер, рендана кора од лимон и малку сол.

2. Оставете да отстои околу 15 минути.

3. Навлажнете ги рацете и обликувајте од тестото со помош на лажица топчиња со еднаква големина.

4. Зовријте солена вода во тенџере и варете ги топчињата околу 10 минути на тивок оган. Внимание: Сите топки мора да имаат доволно простор и не треба да врие.

5. Во меѓувреме, стопете го путерот во тава и додајте трошки од леб.

6. Исцедете варени топки и превртете ги во трошки од леб.

Добар апетит!