Најлесна велигденска торта

13 април, 2020
pita


Вкусна како најубавата торта!

За квасец:

1/4 пивски квасец; 1 лажица шеќер; 1 лажица брашно; малку млеко.  

За тесто:

500 гр брашно, 5 грама сушен квасец, 1 лажица сол; 2 јајца, 250 мл топло млеко, 50-100 мл масло, 250 гр маргарин.

За обложување:

1 јајце; малку сусам; 1 лажица брашно


Подготовка:

Измешајте квасец, малку млеко, лажичка шеќер и лажичка брашно. Оставете да отстои додека не се крене смесата. Измесето го тестото. Потоа додадете го брашното, сушен квасец, jајца, подготвени квасец и топло млеко. Потоа, месете го тестото, а потоа додадете го маслото и продолжете со месење. Поставете го тестото 10 минути.  

Тестото измесете го.

Преклопете го тестото и оставете го да се одмори 10 минути. Повторете го процесот повторно. Оставете го тестото да се крева уште 10 минути. Направете на средина дупка за јајцето, премачкајте го тестото со изматено јајце во тавата, посипете и сусам. Додадете резанки маргарини одозгора.

Печете во загреана рерна 30 минути на 200 степени.