5 видови зеленчук што „никој не го сака“: Вкусни трикови поради кои вреди да се даде шанса

25 мај, 2020
Naslovna

Супер здрав, но често запоставен зеленчук со повремена „интервенција“ лесно станува вкусен избор за брз ручек или вечера …


Поради горчината што ја оставаат во устата или заради структурата, брокулата, карфиолот, модар патлиџан, зелка, цвекло и целер најчесто се наоѓаат на списокот на најомразените видови зеленчук. Ова е причината зошто, за разлика од компирите, доматите или пиперките, тие честопати се во неповолна положба, без оглед на корисни ефекти што ги имаат врз здравјето. Според истражувањето на Ranker.com, најмалку испитаници сакаат, ротквица и цвекло, проследени со модар патлиџан, целер и карфиол.

Зелка

За многумина, непријатните топки, поради интензивниот мирис, горчината и „гушавата“ структура на трезорот се хранливи материи. Нивниот состав е формула за добро здравје и спречување на болести како што е карцином. Комбинирањето на зелката со друга храна со силен вкус, како што се сланината и кромидот или балсаминскиот оцет, ќе ја намали горчината, а за да избегнете кашана текстура, гответе ја накратко – околу пет минути или кратко испечете ја.

Карфиол

Поради специфичниот мирис на карфиол, тој исто така не е меѓу најпопуларните видови на зеленчук, а доколку е презаситен, станува уште поомразен. Ако не ви се допаѓа тоа да се бари на пареа или во вода, користете повеќе имагинативни рецепти како протеински шипки од три типа сирење или крем пире што ќе можете да ги уживате до несвест.

Сецкана и добро исцедена од вода, карфиол се претвора во идеална база за пица со малку сирење и јајца, а исто така можете да ја мешате во вкусни кремасти супи.

Модар патлиџан

Сунѓерестата текстура и семето со горчлив вкус не одат во прилог на виолетовиот зеленчук што се препорачува против гастритис, проблеми со коските, па дури и карцином.

За да ја извлечете горчината, можете претходно да ги посолете или да ги оставите во солена вода. Кога се подготвувате во тава, имајте на ум дека тие апсорбираат масло како сунѓер, за да можете да ги превртите во брашно со зачини, јајца и трошки од леб и да ги печете во рерната.

Тие се одлични и маринирани. Оставете ги парчињата во солена вода и бланширајте ги во вода со оцет или печете. Откако ќе се исушат, чувајте ги во тегли со маслиново масло и медитерански зачини.

Обидете се и со меѓународни рецепти како рататуј, француско соединение на зеленчук. Аромите на кромид, компири, тиквички, пиперки и домати ќе ја преместат модар патлиџан во позадина.

Цвекло

Силната кралица на зимата ја јаде цела година и ја избегнуваат оние што не се обземани од земјениот вкус и сладоста. Но, цвекло го намалува крвниот притисок, го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања и заштедува од анемија.

Користете го во смутија кои ќе го маскираат неговиот вкус или ќе го измешате во пире и подгответе рижото или супа со пилешко или растително потекло.

Цвекло лесно се претвора во здрава закуска. Излупете го и исечете го на што е можно по тенки парчиња, зачинете и посипете со маслиново масло и печете го во рерната.

Брокула

Покрај тоа што е со малку калории, па затоа е идеален избор за оние кои следат добра линија, тој е богат со растителни влакна и минерали кои се клучни за добро здравје. Само 100 грама брокула на ден може да го намали ризикот од хронични заболувања благодарение на супстанциите кои ги штитат клетките од оштетување и оксидативен стрес.

Ако не сте љубител на чорби, премачкајте ги листовите од зелка со мешавина од маслиново масло и зачини и печете ги во рерната. За појадок, здравите сендвичи со сланина се одличен избор, и подгответе брза вечера од исечена и бланширана брокула, печена во мешавина од павлака, јајца и рендано сирење.