8 совршени рецепти со кои ќе ги отфрлите токсините и ќе ги регулирате мастите во организмот

21 август, 2020
221415_shutterstock-625782563_ls

Експертите препорачуваат да консумирате 2 литри вода на ден, бидејќи оваа течност помага во елиминирање на токсините од организмот и одржува хидратација. Покрај тоа, кожата изгледа поубаво, полесно се губи телесната тежина, и секако нема крај на придобивките што ги дава. Во денешниот текст, ќе се позанимавамее со пијалоците со додадено овошје, што, ќе се согласите, е освежителна комбинација и идеален избор за лето.

Ве покануваме да откриете кои комбинации се одлични и за умот и за телото. Да одиме…

1. Вода со лимон

За овој пијалок, кој се препорачува наутро на празен стомак, покрај чаша вода, потребна ви е и половина лимон или лајм. Додавањето лимон ќе ја подобри работата на имунолошкиот систем и ќе го охрабри протерувањето на токсините. Ова соединение е исто така одличен диуретик, што значи дека го спречува задржувањето на вишокот течности во организмот.

2. Вода со лимон, нане и краставица

Комбинацијата на овие состојки го регулира метаболизмот и има ефект врз слабеењето. Нането, исто така, охрабрува подобро варење, а доколку сакате да го пробате овој кисел вкус, потребни ви се 2 парчиња лимон, 2 прстени од краставици и 4 свежи лисја од нане.

3. Вода со лимон и шумско овошје

Ако сакате диви бобинки, подгответе половина чаша малини, половина чаша боровинки и половина лимон. Исечете го секое овошје на половина, а потоа додајте ги во сад со половина литар вода. Почекајте малку пред да служите, така што овошјето ќ ги ослободи своите хранливи материи. Како што веќе знаете, малините се богати со витамин Ц, кој го подобрува изгледот на кожата, а боровинките го регулираат вишокот маснотии во крвта.

4. Вода со јаболко и цимет

Исечете го јаболкото на парчиња и подгответе 2 стапчиња цимет, кои ќе ги ставите во сад со вода. Ова соединение е слично на првото на списокот, затоа што го подобрува метаболизмот и го намалува бројот на килограми.

5. Вода збогатена со кокос, лимон и алое

Кокосот е познат дека го прочистува организмот и ја намалува можноста од воспалителни процеси. Покрај тоа, тој е богат со минерални соли, кои се важни за коските. За овој пијалок, потребна ви е 1 чаша вода, половина чаша кокосова вода, 2 лажици лимон и 2 лажици гел од алое.

6. Вода со лимон, јагоди, краставица и нане

Сè што треба да направите е да исецкате јагоди и да ги измешате со 4 прстени од краставици, 2 парчиња лимон и 2 свежи лисја од нане. Нането ќе ве смири ако сте напнати, лимонот ќе ве наполни со енергија, а преостанатите 2 состојки ќе го свежат овој пијалок и ќе го направат неодолив.

7. Вода со ананас и краставица

Придобивките од ананасот е тешко да се набројат, но првенствено ја подобрува циркулацијата, помага да се елиминира целулитот и да се спречи задржување на вишокот течности. Покрај тоа, тој има мал број на калории. За овој освежителен пијалок, потребна ви е половина литар ладна вода, како и половина краставица исечена на прстени и парче ананас.

8. Вода со додавање на сок од лубеница, босилек и портокал

Лубеницата е овошје која им помага на спортистите да го регулираат срцевиот ритам и да ги намалат болките во мускулите после тренинг. Исто така, го зголемува нивото на енергија, затоа што содржи витамин Б6 и магнезиум, а исто така е важна и во спречувањето на штетните ефекти на сончевите зраци. Подгответе го овој пијалок на следниов начин: исечете 2 парчиња лубеница на коцки, извадете неколку лисја од босилек од терасата и додадете половина лажичка сок од портокал. Се разбира, главната состојка е чаша вода.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris