Ароматичен пијалок: кафе со вкус на тиква кој ќе ги загрее дождливите денови

12 октомври, 2020
61965401-kava-bundeva

Обилни плодови од тиква се насекаде околу нас, а една од работите што ги прифативме од американските кафулиња и филмови е секако кафето со неговиот вкус.

Таканаречената pumpkin spice latte или кафе со вкус на тиква може да се нарача во некои хрватски кафулиња и ланци за брза храна, но исто така можеме лесно да го подготвиме сами, за само неколку минути.

Еве што е потребно:

¼ шоља исецкана тиква (вид по желба)

½ шоља варено кафе

½ шоља млеко

1-2 капки екстракт од ванила

Смеса од зачини по желба (цимет, ѓумбир…)

Подготовка:

Ставете исечкана тиква, млеко и зачини во едно тенџере. Почекајте тиквата да омекне малку, донесете ја смесата до вриење, а потоа пренесете сè во блендер и направете пире од овие состојки. Ставете го пирето во чаша, додадете го кафето и измешајте сè добро за да добиете хомогена смеса.

Ова се основните состојки, а можете да додадете и други зачини по ваша желба, како и да си играте со млеко од растително потекло, како што се кокос или бадеми. Исто така, во специјализирани продавници е можно да се купи мешавина од зачини во кои има „вкус на тиква“, во тој случај едноставно прескокнете го делот со подготовка на пире од тиква и само додадете млеко и кафе во зачините.

Пијалокот може да го прилагодите и за деца или луѓе кои не пијат кофеин, затоа само испуштете го делот со додавање на сварено, црно кафе.

И тоа е тоа! Уживајте во вистински есенски пијалок со поглед на дождот и менувањето на бојата на лисјата.