Бисквит од банана: Одличен десерт за неделно попладне

14 јуни, 2020
biskviti

Рецептите за здрави бисквити никогаш не се доволни, особено рецепти за оние што можат да се сервираат како појадок, или пак здрав десерт …

Со овој нив, можете енергично да започнете нов работен ден.

Подготовката трае околу дваесет минути, а состојките се доволни за приближно 15 парчиња. Ќе биде уште подобро ако додадете суво грозје, брусница, ореви или кокос.

Состојки:

  • 2 банани
  • 50 мл млеко
  • 1 јајце
  • 1 лажица мед
  • 100 гр овесна каша
  • 1 лажица цимет
  • ½ лажици прашок за пециво
  • ½ лажици екстракт од ванила
  • минимално сол

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 170 степени. Покријте го садот со хартија за печење.

Изгмечете ги бананите и измешајте ги со млекото, изматените јајца, медот и ванилата. Потоа додадете овес, цимет, прашок за пециво и сол.

Со лажица, одделувајте од смесата и распоредете ја смесата на хартија за печење на растојание од неколку сантиметри.

Печете околу 15 минути, додека рабовите не се златни.