Благо за празничната трпеза: Подгответе божествени RAFAELO обланди (РЕЦЕПТ + ВИДЕО)

8 ноември, 2020
oblande-e1604772555413

Комбинација на традиционална торта со додаток од кокос и бело чоколадо

Сезоната на слави е во тек, а тортите, меѓу другото, се дефинитивно синоним за прослави.

Обландата е традиционален деликатес со кој пораснаа генерации, а овојпат ви предлагаме да направите рафаело обланда со кокос и бело чоколадо.

Вооружете се со трпеливост, но бидете сигурни дека вашите напори ќе се исплатат!

Состојки:

10 јајца

20 лажици шеќер

4 лажици меко брашно

125гр путер

200гр млеко во прав

200гр кокос

3 кори обланди

150гр бело чоколадо

Подготовка:

Земете 5 јајца и одделете ги жолчките и белките. Изматете ги белките со постепено додавање на 5 лажици шеќер, а потоа додадете две лажици брашно и 50 гр кокос и соединете сè. Премачкајте го долниот лист на обланда со оваа смеса. Печете ја оваа обланда во рерна околу 15 минути, на 180 степени. Додека кората се пече, повторете го процесот со преостанатите 5 јајца. Повторно изматете белки од јајце и премачкајте друга обланда, која исто така ќе ја испечете.

Во тенџере со 10 жолчки, додадете 10 лажици шеќер и изматете сè заедно. Ставете го тенџерето во поголемо тенџере со вода, па варете ги жолчките од јајце околу 10 минути. Потоа додадете путер и додадете млеко во прав, па промешајте сè. Додадете го кокосот и промешајте повторно. Нанесете половина од овој фил на првата испечена кора со белки и покријте ја со друга, обична обланда. Нанесете го остатокот од фил над неа и над тој фил ставете ја другата кора со белки.

Ставете рамен плех на врвот на обландата и ставете нешто тешко од горе, така што ќе се исправи и залепи добро. Растопете го белото чоколадо и истурете го преку горниот дел од обландата. Посипете со кокос на крајот. Оставете малку да се излади, па исечете на помали обланди и послужете.

Пријатно!