Брауни торта со лешници без печење: Oдличен чоколаден вкус

31 август, 2020
колач

Состојки:

– 350 мл мелени бисквити

– 300 гр чоколадо за готвење

– 300 мл млеко

– 100 гр бланширани лешници

За глазура:

– 50 мл млеко

– 100 гр чоколадо за готвење

Подготовка:

Стопете го чоколадото во млеко на тивок оган.

Измелете ги лешниците и помешајте ги бисквитите.

Помешајте ги лешниците и бисквитите со млеко па ставете ја смесата во кружен калап.

Кога ќе се излади, прелијте со глазура и оставете во фрижидер да се стегне.

Декорирајте по желба.