Брз и едноставен рецепт за најпознатиот Велигденски колач

10 април, 2020
Naslovna

Матеница или садок леб е дел од секој Велигден, додека порано кога се спремал било потребно цел ден, во денешно време да го купите истото е многу поедноставна опција. Но доколку сакате да го доживеете мирисот од кога сте биле дете и да направите вистинска Велигденска атмосфера во домот, овој едноставен рецепт се исплати да го испробате.

Состојки:

  • 1 кг брашно
  • 3 јајца + 2 жолчки од јајце
  • 25 гр шеќер
  • 2 ванилин шеќер
  • 3 изрендани кори од портокал и 1 кора од лимон
  • 1 свеж квасец
  • 25 гр масло ( 10 гр масло + 15 гр путер)
  •  5 дл млеко
  • Прстофат сол


Во тава, загрејте 1 дл млеко (не смее да биде премногу топло), додадете 1 лажичка шеќер и 1 лажичка брашно, промешајте и додадете свеж квасец. Оставете да се крене се покриено со кујна крпа. Истурете го брашното во сад и држете го топло за да се загрее.


Изматете 3 цели јајца и 2 жолчки од јајце додека не добиета пенаста смеса, а потоа додадете шеќер, ванилин шеќер и повторно измешајте додека смесата не биде хомогена и шеќерните кристали се стопат. На крај додадете ја ренданата кора од портокал и лимон и измешајте.

На тивок оган растопете ги маслото и путерот (внимавајте да биде топло, но не да врие).

Додадете ја првата мешавина од јајца и шеќер во брашното и измешајте нежно, а потоа истурете ја маснотијата неколку пати со постојано мешање. Додадете малку сол и подигнат квасец, измешајте повторно и започнете да додавате млеко со постојано мешање.

Оставете ја смесата на топол чаршав додека не се удвои. Потоа повторно измешајте и поделете на четири еднакви топки. Префрлете ги топките во сад за печење покриен со хартија за печење и оставете да се кренат.

Загрејте ја рерната на 150 степени и исечете ги обликуваните топки по сечењето со остри ножици од средината до трите агли, правејќи исечоци долги околу 5 инчи. Печете 30 минути.

Во меѓувреме, направете сируп од ½ dl вода и 1 лажица шеќер, измешајте добро и по 30 минути печење, извадете ги од рерната и премачкајте ги со сируп и посипете со шеќер. Вратете ги во рерната уште 10 минути, извадете ги и изладете добро пред да ги исечете.