Брз, здрав и вкусен појадок: тост сендвич со авокадо и младо сирење (рецепт)

12 јуни, 2020
дфггфддф

Ако не знаевте што значеше утринскиот залет, кога станавте мајка, сè беше јасно. Без оглед на тоа дали работите од дома или одите во компанија, наутро секогаш брзате да се подготвите, да подготвувате деца за градинка или училиште, да подготвите појадок за сите, да го исчистите хаосот … Со сето тоа, како и секоја мајка, сакате да му дадете на вашето дете здрав оброк, кој ќе биде брз во исто време. Имаме многу едноставен предлог – подгответе вкусен сендвич со здрави состојки.

Ви треба:

  • тост леб (предлагаме некои житарки од цели зрна)
  • авокадо
  • свежо сирење
  • пилешки гради
  • краставица
  • домат

Подготовка:

  • Исечете го авокадото, или изрендајте го и ставете го на парче леб. Ставете го исеченото младо сирење , потоа пилешките гради, па краставицата и доматот. Можете да додадете зелена салата, рукола, па дури и јајце по желба. Можете да го јадете на тој начин, или преклопен со друго парче леб.

Ако сте љубител на топли сендвичи, можете да додадете малку растопено сирење и да ги загреете сендвичите во тостер.

Оброкот е исклучително брз, многу вкусен и целосно здрав за вашето семејство.