Брза и превкусна пита со цреши и цимет: Овај сочнен десерт ке ве распамети! (ВИДЕО)

17 јуни, 2020
pita

Овој традиционален десерт со вкус на најубавото летно овошје е вистинско освежување за сите сетила …

Потребни состојки:

  • тенки кори
  • 2 јајца
  • 2-4 лажици гриз
  • 50 мл масло
  • 1/2 јогурт
  • 500 гр цреши
  • 1 лажица шеќер
  • малку цимет
  • 1 ванилин шеќер

Подготовка:

Изматете ги јајца со шеќерот, додадете гриз, прашок за пециво и масло и измешајте сè добро. Додадете ванилини шеќер и малку цимет во црешите, и распоредете ја целата смеса рамномерно.

Раширете една кора и премачкајте ја со јајца, наредете цреши на дното, свиткајте ги рабовите и тркалајте додека добиете форма на ролна. Сместете ја ролната во подмачкана тава. Истурете го остатокот од полнењето над кората.

Печете на 190 степени, околу 40-45 минути.

Погледнете ја подготовката: