БРЗА ВЕЧЕРА ЗА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО! Направете вкусна пита со компири и пилешко!

29 септември, 2020
пита

Пријатно!

Состојки:

 • пакет готови тенки кори
 • 1 среден кромид
 • 1 морков со средна големина
 • 2 средни компири
 • 250 гр пилешко бело месо
 • Сув зачин од билки по вкус
 • Пипер по вкус
 • 1/2 лажичка кари по желба
 • 1/2 лажичка оригано по желба
 • Малку масло за пржење
 • За обложување:
 • 2јајца
 • 200 мл јогурт
 • 1 лажица павлака или кисело млеко
 • 80 мл масло
 • малку сол
 • малку сусам

Подготовка:

Исечете го кромидот и пржете. Решетки моркови и по 5 минути додадете во тавата со кромид. Изрендајте ги и компирите и додајте ги во тавата. Исечете го белото месо на коцки и додајте го на зеленчукот. Врие додека не побели. Сезона Направете намаз со мешање на јајца, јогурт, павлака, масло и малку сол. Комбинирајте го сето тоа убаво. Наредете три кори, и премачкајте ја секоја со две полни лажици намаз. Ставете две полни лажици филе и превртете. Направете го ова додека не ги потрошите сите кори. Валаните пити наредете ги во плех обложен со хартија за печење. Исечете, па премачкајте со остатокот од намазот. Посипете семе од сусам и печете на 200 ° C околу половина час.