Брза, здрава и вкусна ВЕЧЕРА: Кесадиљи со моцарела спремни за 15 минути!

18 јуни, 2020
8583-2048x1284

Немате идеја што да се подготвите за вечера или појадок? Еве одлична идеја за вкусно јадење чија подготовка нема да ви одземе многу време!

Состојки:

Две интегрални тортиљи

Чаша чери домати

Околу 35 грама моцарела

Нокот босилек

Две лажици балсамински оцет

Подготовка:

Истурете половина лажица маслиново масло во тава и загрејте го на средна топлина.

Ставете ги тортиљите рамно на работната површина, а потоа ставете ги исецканите чери домати, моцарелата и малку босилек на една половина од тортиљата. Преклопете ја на половина, а потоа ставете ја во тава и пржете околу две минути од двете страни.

Ако сакате да го подобрите вашиот оброк, можете да додадете пилешко месо или нешто слично. Изборот е ваш. Кога ќе бидат подготвени, пресечете ги тортиљите на парчиња во посакуваната големина и уживајте во вкусното јадење!