БРЗО И ЕДНОСТАВНО БЛАГО: Торта со ореви и пудинг, вкусот ќе ве воодушеви (РЕЦЕПТ+ВИДЕО)

11 ноември, 2020
brz-i-jednostavan-desert-kolaci-sa-orasima-i-pudingom-za-sve-ljubitelje-slatkisa-video-640x383_1000x0

Не се потрбни многу намирници или време

Сите ни сакаме едноставни рецепти кои се вкусни.

Состојки:

*шоља од 200мл

1 јајце

1 шоља мелени ореви

1 шоља мелко

1 шоља брашно

1 шоља шеќер (може и помалку)

½ шоља масло

½ ќесичка прашок за пециво

За фил:

2 ќесички пудинг

5-6 лажици шеќер

600мл млеко

125гр маргарин

Малку чоколадо за поросување

Подготовка:

За кората:

Изматете ги јајцата и шеќерот со миксер. Препорачуваме да го извадиде јајцето малку порано од фрижидер за да биде на собна температура. Додадете ги останатите состојки во јајцата и промешајте го сето тоа. Истурете ја смесата во подмачкан плех со димензии 22 × 22 см. Печете во загреана рерна на 180 ° C околу 25-30 минути. Оставете ја готовата кора да се излади.

За филот:

Истурете го пудингот во сад и додадете го шеќерот. Одделете еден мал дел од 600 мл млеко и истурете го во пудингот, па промешајте за да добиете хомогена смеса без грутки. Остатокот од млекото ставете го на рингла и да зоврие, а кога ќе зоврие намалете ја температурата, па сварете го пудингот.

Промешајте го пудингот и оставете неколку минути да се излади, а потоа додадете путер на коцки. Прелијте ја тортата и ставете ја во фрижидер убаво да се стегне. Потоа можете да изрендате некое чоколадо. Ако немате чоколадо, можете да посипете со мелени ореви.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi