Брзо и лесно, а здраво и идеално за мали деца: Направете природни гумени бонбони со ВИТАМИН Ц! (ФОТО + РЕЦЕПТ)

29 ноември, 2020
bonbonii

Без додатни засладувачи и далеку поевтини од обичните

Најновите предвидувања со Корона вирусот , но и сезоната на грип што се приближува, сакале или не, нè тера да свртуваме сè повеќе кон употребата на витамини, со цел да останеме здрави подолго.

Витаминот Ц особено се препорачува во овој период.

Сепак, родителите на малите деца честопати се борат да ги убедат своите најмали да земаат какви било витамини, а причината за тоа е често вкусот, што е логично – децата честопати имаат аверзија кон кисело и горчливо.

Затоа гумените бонбони се одлично решение и за најтврдоглавите, особено ако преферирате домашна варијанта.

Една мајка на својот блог сподели едноставен рецепт за здрави гумени бонбони со витамин Ц, а како што вели, нејзините деца ги обожаваат иако не се премногу слатки. Бидејќи имала проблеми да ги присили да пијат витамини, таа барала алтернативен начин, особено затоа што купените варијанти на витамини биле прескапи, но и полни со вештачки засладувачи.

Како што вели, целиот процес е едноставен и брз, а на децата им дава по една бонбона на ден.

Инспирацијата ја пронашла на блогот Freebie Finding Мom, но истакнува дека не и се допаѓало што во рецептот бил вклучен и мед, што може да предизвика алергиски реакции кај малите деца.

За овие здрави бонбони ви требаат:
-2 1/4 чаши сок од грозје (или друг сок по ваш избор)
-6 лажици обичен желатин (говедско месо е најдобро)
-5 лажички витамин Ц во прав


Можете да користите сок од портокал, како во оригиналниот рецепт, сок од грозје, цреши или слично, бидејќи најдобро ја покриваат горчината на витамин Ц. Можете исто така да истурите желатин во силиконски калапи или едноставно да ги изладите во кој било сад или плех, а потоа се сече на коцки со нож или ножици.

Подготовка:
Загрејте една чаша сок од грозје (или друг по ваш избор) додека не зоврие речиси. Додадете желатин и промешајте да се раствори. Додадете го преостанатиот сок од грозје и промешајте.Додадете витамин Ц во прав.

View this post on Instagram

Homemade gummies!!🥳 Ezra and I made a batch of our vita gummies. Yes I absolutely hide extra nutrients into these babies🙌🥰 Ezra loved filing the molds. Ellie just loves to eat them. We definitely did this during her nap time. 🙃 So simple and only these ingredients: pineapple juice, maple syrup, water, gelatin #vitalproteins And of course my add ins: kids trace mineral drops, #thriveprobiotic powder, liquid vitamin D. (You could add in whatever you normally give your kiddos or based on what they may need extra of at this time). These use only natural sweetness, quality gelatin and fortified with goodness compared to the normal refined sugar or corn syrup gummies with food coloring. The kids love them. Especially the worms. Those go first 😆. Molds are easily found on Amazon, check out my Amazon list found in profile link for these.

A post shared by Maria Haisley, RDN (@mariahaisley.wellness) on

Истурете во силиконски калапи или во поголем плех. Оставете да се олади. Само кога е целосно затегнат, извадете го од калапот. За да го отстраните од стаклен или метален контејнер, едноставно притиснете со нож или лажица по должината на работ за да го олабавите додека не можете да го подигнете со прстите и да го извлечете.

После тоа, желатин, ако немате модел, исечете го на квадрати. Чувајте ги овие гумени бонбони во фрижидер, а децата не треба да земаат повеќе од една на ден.

View this post on Instagram

Elderberry & cinnamon gummy bears! Great for getting a little vitamin shot to keep colds away this autumn. Elderberries are packed with vitamin C, antioxidants, anthocyanins (an anti inflammatory) and fibre. I simmered 500g of berries down in water over two hours with a cinnamon stick to make elderberry syrup then added 50g of @thegroovyfoodcompany coconut sugar & agar agar and filled my gummy bear moulds and popped them in the fridge to set. Yum! #elderberry #elderberrybenefits #elderberrysyrup #elderberrygummies #gummybears #gummies #homemadegummies #homemadegummybears #homemadesweets #vitaminc #vitamins #vitamingummies #vitamingummybears #getyourvitamins #elderberryrecipes #elderberryrecipe #eatwhatyougrow #foragedfood #foraged #foragingforfood #foraging #berries #berryrecipe #coldremedy #keepcoldsaway #coldhomeremedy #coldhomeremedies

A post shared by Jo & James (@plot_to_pot) on

Секако, нема шеги со витамини, па затоа не треба да претерувате. Најдобро е да се консултирате со избраниот лекар, за да ја знаат точната количина што им е потребна на децата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi