Брзо и лесно! Направете пуслици за само 3 минути!

21 мај, 2020
пуслици

За ова слатко задоволство потребни ви се само 2 состојки и неколку минути.

Подгответе 300 грама шеќер во прав и една белка и добро измешајте.

Замесете така да добиете хомогена тврда смеса и од неа направете топчиња.

Ставете четири топчиња на чинија, но гледајте да бидат доволно раздалечени.

Загревајте ги колачите во моикробранова печка околу 1-2 минути на најсилно. Почекајте уште половина минута откако ќе ги извадите од микробранова и послужете ги колачите со овошје, сладолед или чоколаден прелив.

Ќе бидете воодужевени од крцкавите пуслици!