Чоколаден банана леб со јаболки и ореви: Неодолив боженствен вкус кој се памети!

12 март, 2020
l

Состојќи:

 • 140 грама брашно
 • 70 грама какао во прав
 • 50 грама шеќер
 • 2 лажици мед
 • 2 зрели банани
 • 1 јаболко
 • 1 јајце
 • 50 грама путер
 • 5 лажици масло
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 1 прашок за пециво
 • прстофат сол
 • 50 грама темно чоколадо
 • 100 грама ореви

Подготовка:

 • Во брашното додадете ги какаото и пецивото во прав.
 • Исечете ги оревите и чоколадото, а половина од нив оставете за декорација.
 • Стопете го путерот.
 • Јајцето матете го со шеќерот додека не добиете пена.
 • Додадете екстракт од ванила, мед, сол, путер и масло.
 • Испасирајте ја бананата со вилушка, а јаболкото излупете го, а потоа изрендајте го.
 • Додајте ги во смесата со јајца, а потоа додадете ги сувите состојки и добро измешајте.
 • Промешајте ги сецканите ореви и чоколадо.
 • Смесата ставете ја во калап обложен со хартија за печење.
 • Посипете го со остатокот од чоколадото.
 • Печете на 180 Целзиусови степени околу 50 минути.
 • Оладете и украсете по желба, така што површината ќе ја премачкате со мед што е малку разреден со вода и додадете ги сецканите ореви.