Чоколаден мус со само три состојки ?

7 април, 2020
cokoladen mus

Пенлив и вкусен, мусот најчесто се припрема од чоколадо. Или во овој случај од 3 добри и здрави состојки. ?

Рецептот за мусот од чоколадо е измислен за секој што сака десерти на кои не им треба рерна и им треба малку време за припрема.

Десертите кои вклучуваат чоколадо ни се омилени на сите. За да не конзумираме купечки чоколади или да не ја печеме омилената торта со часови, ви носиме рецепт за мус од чоколадо со само три состојки, што покрај тоа што е многу едноставен да се направи, е и многу вкусен и здрав.

Без оглед на скромните состојки, овој мус е „лудница“!

Тој е пенест, полн со воздушни меури и чоколаден. Единствената лоша работа е што треба време да се олади. Тогаш неговата структура станува точно како што треба.

Структурата во овој случај ја дава кремот од кокос, (густиот крем од кокос), кој поради својата текстура и вкус се користи во производството на бројни слатки, како што се крем за намази или крем за колачи и сладоледи.

Идеална намирница за подготовка на вашите омилени специјалитети за кулинарство, вкусната и густ крем е комбинација на егзотични вкусови. Тој не содржи млеко и е идеален избор за лица со нетолеранција на лактоза и млечни производи.

Со кремот од кокос, ќе ви требаат само малку урми I малку какао во прав и тоа е тоа!

Го имате вашиот домашен здрав мус!

Подготовка: 10 мин + ладење

Состојки:

  • 250 мл крем од кокос
  • 5 лажици какао во прав
  • 1 лажица сушени урми

Подготовка:

Сите состојки добро измешајте ги во блендер или миксер (можеби ќе ви требаат 3-4 минути мешање / мешање) и кратко ладете.

Добар апетит!