Добар утрински коктел со кој понеделник не е толку лош

16 јуни, 2020
љ

Покрај тоа што дејствуваат антиинфламаторно, куркума и бибер во комбинација ги активираат хормоните на среќа.

Ако додадете сок од лимон и витамин Ц, ќе добиете инјекција за да го разбудите телото и да помогнете во борбата против анксиозноста и стресот.

Семињата чиа обезбедуваат енергија и имаат корисен ефект врз целиот организам, а цимет ја подобрува мозочната активност.

Состојки за утринскиот коктел:

1/2 лажичка куркума
1/2 лажичка цимет
1 лажичка чиа семе
1 лимон

Подготовка:

  1. Истурете малку врела вода во чаша, додадете ги семето и оставете ги да отстојат една минута или две.
  2. Додадете ги зачините и измешајте ги за да нема грутки.
  3. Додадете го исцедениот лимон и истурете го во водата. Ако сакате, додадете мед и лисја од нане.